Kalkulator wysokości słupa wody



Dzięki kalkulatorowi obliczysz wysokość słupa wody czyli jedno ze zjawisk kapilarnych związanych z zachowaniem par i cieczy a pojawiających się dla wielu obiektów o małym wymiarze.


Aby uzyskać wynik wprowadź odpowiednie dane.




Zjawisko kapilarne - wysokość podciągania kapilarnego






























Przydatne Informacje

Zjawiska kapilarne to cały szereg zjawisk związanych z zachowaniem par i cieczy a pojawiających się dla wielu obiektów o małym wymiarze charakterystycznym (np. rurki kapilarne, porowate powierzchnie) i silnie zależne od tego wymiaru, przy kącie zwilżania powyżej 90 stopni. W zależności od kąta zwilżania zjawisko może się pojawiać lub zanikać, promień rurki kapilarnej ma wpływ na wysokość podsiąkania.

Powierzchnia wody tuż przy ściance tworzy ze ścianką kąt θ. Pionowa składowa tej siły równoważy siłę ciężaru cieczy, z czego wynika wysokość podciągania kapilarnego:
$$ h={{2\sigma\cos{\theta}}\over{\rho g r}} $$
gdzie:
\( h \)– wysokość słupa wody,
\( \sigma \)- napięcie powierzchniowe,
\( \theta \)- kąt zwilżania,
\( \rho \)– gęstość wody,
\( g \)- przyspieszenie ziemskie \( g = 9,80665\frac{\operatorname m}{\operatorname s^2} \),
\( r \)- promień kapilary,








Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Energia swobodna Gibbsa

Dzięki kalkulatorowi obliczysz energię swobodną Gibbsa czyli potencjał termodynamiczny zwany entalpią swobodną.

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Prawo Stefana-Boltzmanna

Dzięki kalkulatorowi obliczysz całkowitą moc wypromieniowywaną przez ciało doskonale czarne w danej temperaturze zgodnie z prawem Stefana-Boltzmanna.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Rene Descartes - myślę więc jestem.

René Descartes znany jako Kartezjusz urodził się 31 marca 1596 w La Haye, zm. 11 lutego 1650 w Sztokholmie. Był francuskim filozofe, matematykiem i fizykiem, jednym z najwybitniejszych uczonych XVII w., uznawany jest również za ojca filozofii nowożytnej.
Wynalazł geometrię analityczną i wprowadził sceptycyzm jako zasadniczą część metody naukowej.

Jego geometria analityczna była olbrzymim przełomem pojęciowym, łączącym wcześniej oddzielne dziedziny geometrii i algebry. Kartezjusz pokazał, że może rozwiązać wcześniej nierozwiązywalne problemy w geometrii, przekształcając je w prostsze problemy w algebrze. Przedstawiał on kierunek poziomy jako X, a kierunek pionowy jako Y. Ta koncepcja jest teraz niezbędna w matematyce i większości innych nauk.

Kartezjusz wniósł też istotny wkład w rozwój symboliki matematycznej, co znacznie przyczyniło się do rozwoju algebry. Wprowadził np. stosowaną do dziś konwencję, w której początkowe litery alfabetu łacińskiego oznaczają wielkości wiadome (a, b, c), natomiast litery końcowe (x, y, z) – wielkości niewiadome.

Barwny kod paskowy rezystorów - 5 pasków

Dzięki kalkulatorowi sprawdzisz lub obliczysz wielkość oporu, współczynnik temperaturowy rezystancji oraz tolerancję rezystorów z barwnym oznaczeniem paskowym.

Złoty podział, złota proporcja

Za pomocą kalkulatora obliczymy złote proporcje odcinka, złotego prostokąta, elipsy, koła i trójkąta.

Z kalkulatora korzystano 7323 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online