Test wzroku - Tablice Ishihary - Test na daltonizm - ślepota barw
Za pomocą testu Ishihary (testu na daltonizm) sprawdzisz czy cierpisz na tzw. ślepotę barw, w jakim stopniu Twoja wada to Protanopia lub Deuteranopia, a może tylko niedostateczne rozróżnienie odcieni czerwonego i zielonego. W wyniku oprócz diagnozy będziesz miał możliwość sprawdzić jak każdą z tablic Ishihary widzą ludzie z różnymi wadami wzroku, a jeśli masz wadę, pozwolą Ci zobaczyć co jest na tablicach.
Test Ishihary składa się z 38 tablic. Każda tablica składa się z koła utworzonego przez różnych rozmiarów okrągłe plamy, różniące się w nieznaczny sposób barwami. Dobór kolorów na każdej tablicy jest inny, co umożliwia zdiagnozowanie różnych zaburzeń widzenia barw. Test jest przeznaczony do wykrywania dwóch najczęstszych rodzajów ślepoty barw:
Protanopii czyli wady wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej lub myleniu jej z barwą zieloną, oraz
Deuteranopiiczyli wady, odmiany ślepoty barw, polegającej na nierozpoznawaniu barwy zielonej lub myleniu jej z barwą czerwoną.
Ten test nie obejmuje przypadków tritanopii (ślepoty na barwę niebieską), ponieważ są one bardzo rzadkie. Jest również naprawdę niewiele ludzi, którzy nie widzą żadnego koloru (tzn. widzą każdy kolor jako szary).
Najczęstszą ślepotą barw jest przesunięcie między czerwienią a zielenią spowodowane niedoborem postrzegania jednego z tych kolorów lub obu. W różnym stopniu wszyscy mamy zmienioną percepcję odbierania tych kolorów. Kiedy jest łagodna, protanopia jest nazywana " protanomalią ", a deuteranopia jest nazywana " deuteranomalią ". Ten test jest przeznaczony do diagnozowania tylko najbardziej ekstremalnych przypadków ("nopii"), ale może dać Ci wskazówki do subtelnych anomalii (zwróć uwagę, jeśli widzisz niektóre tablice bardziej intensywnie niż inne).
Pod każdą tablicą Ishihary zobaczysz przyciski z różnymi opcjami. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do tego, co widzisz na tablicy. Jeśli nie wiesz co wybrać wybierz "Nie wiem". Niektóre obrazy mogą być niejednoznaczne, więc wybierz instynktownie, nie myśląc zbyt wiele. Szybkość reakcji jest ważna, ponieważ widzenie kolorów nie wymaga przemyśleń a po co oszukiwać samego siebie.
Wygląda na to, że używasz programu do blokowania reklam! Calcoolator.pl utrzymywany jest wyłącznie z wyświetlania reklam. Będziemy wdzięczni, jeśli dodasz naszą stronę do wyjątków w filtrze blokującym reklamy. Z góry dziękujemy za zrozumienie.
Jakie ciśnienie w oponach rowerowych jest prawidłowe? Często pytanie to jest pomijane, a nie powinno, gdyż jest to jeden z ważniejszych parametrów roweru wpływających nie tylko na komfort jazdy ale również na bezpieczeństwo i zużycie części rowerowych. Jednak ze względu na wiele czynników, nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego stworzyliśmy kalkulator ciśnienia w oponach rowerowych, który podpowie jakie bazowe wartości ciśnienia w kołach rowerowych zastosować w zależności od szerokości opon, wagi rowerzysty, wagi roweru wraz z ekwipunkiem (np. dla rowerów miejskich lub trekkingowych/turystycznych) oraz rozłożenia masy na każde z kół. Wyników obliczeń możesz użyć jako wyjściowych do dalszego eksperymentowania z doborem ciśnienia w oponach rowerowych.
Dzięki kalkulatorowi obliczysz w prosty i szybki sposób sumę ciągu arytmetycznego, wyznaczysz wartość oraz różnicę ciągu arytmetycznego lub znajdziesz n-te wyrażenie.
Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe. Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.
Dzięki kalkulatorowi obliczysz tarcie kinetyczne, współczynnik tarcia kinetycznego na podstawie wartości tarcia ruchowego i siły nacisku oraz siłę nacisku mając daną wartość tarcia ruchowego i daną wartość współczynnika tarcia.
Jaka byłaby Twoja waga na innych planetach? Ile miałbyś lat i ile dni na innej planecie? Kiedy obchodziłbyś urodziny? Sprawdzisz to dzięki temu kalkulatorowi. Możesz sprawdzić również jaka byłaby waga dowolnego przedmiotu. Kalkulator przeliczy Twoją wagę i wiek na wagę i wiek jaką miałbyś gdybyś mieszkał na Merkurym, Wenus, Marsie, Jowiszu, Saturnie, Uranie, Neptunie lub Plutonie.
Dzięki kalkulatorowi dowiemy się jaką wydajność powinna mieć wentylacja w zależności od wielkości, wysokości i rodzaju pomieszczenia np. w kuchni, łazience lub ubikacji. Kalkulator wentylacji pomoże nam w doborze odpowiedniego wentylatora do wybranego pomieszczenia np. ułatwi dobór okapu do kuchni.
Kalkulator procentowej zawartości tłuszczu w organizmie pomoże obliczyć ilość tkanki tłuszczowej odłożonej w naszym ciele. Wykorzystuje on metodę pomiaru fałdów skórnych w siedmiu różnych miejscach ciała.
Wygląda na to, że używasz programu do blokowania reklam! Calcoolator.pl utrzymywany jest wyłącznie z wyświetlania reklam. Będziemy wdzięczni, jeśli dodasz naszą stronę do wyjątków w filtrze blokującym reklamy. Z góry dziękujemy za zrozumienie.