Test wzroku - Tablice Ishihary - Test na daltonizm - ślepota barw


Za pomocą testu Ishihary (testu na daltonizm) sprawdzisz czy cierpisz na tzw. ślepotę barw, w jakim stopniu Twoja wada to Protanopia lub Deuteranopia, a może tylko niedostateczne rozróżnienie odcieni czerwonego i zielonego. W wyniku oprócz diagnozy będziesz miał możliwość sprawdzić jak każdą z tablic Ishihary widzą ludzie z różnymi wadami wzroku, a jeśli masz wadę, pozwolą Ci zobaczyć co jest na tablicach.
Test Ishihary składa się z 38 tablic. Każda tablica składa się z koła utworzonego przez różnych rozmiarów okrągłe plamy, różniące się w nieznaczny sposób barwami. Dobór kolorów na każdej tablicy jest inny, co umożliwia zdiagnozowanie różnych zaburzeń widzenia barw. Test jest przeznaczony do wykrywania dwóch najczęstszych rodzajów ślepoty barw:
  • Protanopii czyli wady wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej lub myleniu jej z barwą zieloną, oraz
  • Deuteranopiiczyli wady, odmiany ślepoty barw, polegającej na nierozpoznawaniu barwy zielonej lub myleniu jej z barwą czerwoną.
Ten test nie obejmuje przypadków tritanopii (ślepoty na barwę niebieską), ponieważ są one bardzo rzadkie. Jest również naprawdę niewiele ludzi, którzy nie widzą żadnego koloru (tzn. widzą każdy kolor jako szary).

Najczęstszą ślepotą barw jest przesunięcie między czerwienią a zielenią spowodowane niedoborem postrzegania jednego z tych kolorów lub obu. W różnym stopniu wszyscy mamy zmienioną percepcję odbierania tych kolorów. Kiedy jest łagodna, protanopia jest nazywana " protanomalią ", a deuteranopia jest nazywana " deuteranomalią ". Ten test jest przeznaczony do diagnozowania tylko najbardziej ekstremalnych przypadków ("nopii"), ale może dać Ci wskazówki do subtelnych anomalii (zwróć uwagę, jeśli widzisz niektóre tablice bardziej intensywnie niż inne).


Pod każdą tablicą Ishihary zobaczysz przyciski z różnymi opcjami. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do tego, co widzisz na tablicy. Jeśli nie wiesz co wybrać wybierz "Nie wiem". Niektóre obrazy mogą być niejednoznaczne, więc wybierz instynktownie, nie myśląc zbyt wiele. Szybkość reakcji jest ważna, ponieważ widzenie kolorów nie wymaga przemyśleń a po co oszukiwać samego siebie.



Test Ishihary - ślepota barw

Tablica 1 z 38



Przydatne Informacje
Tablice Ishihary (tablice pseudoizochromatyczne Ishihary) – tablice używane przez okulistów do sprawdzenia zdolności rozróżniania kolorów czerwonego i zielonego. Ich nazwa pochodzi od pomysłodawcy, japońskiego okulisty, Shinobu Ishihary, profesora Uniwersytetu Tokijskiego; pierwsze tablice zaprojektował on w 1917 roku. Gdy Ishihara pracował w Wojskowej Szkole Medycznej, poproszono go o wymyślenie prostego testu sprawdzającego umiejętność prawidłowego rozpoznawania kolorów przez rekrutów. Pierwsze tablice zostały namalowane farbami przez samego Ishiharę.

Ślepota barw – zwana też zaburzeniem rozpoznawania barw (często ogólnie nazywana daltonizmem), u ludzi jest niezdolnością do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami, które normalnie są dostrzegane przez inne osoby. Ślepota barw jest zazwyczaj wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X. Z tego też powodu znacznie częściej dotyczy mężczyzn (ok. 8%) niż kobiet (ok. 0,5%). Ponieważ mężczyźni nie przekazują swojego chromosomu X swoim męskim potomkom, zatem mężczyzna ze ślepotą barw nie przekaże jej swojemu synowi. Kobieta, mając dwa chromosomy X może być nosicielką genu ślepoty barw nawet o tym nie wiedząc. Jeżeli po stronie rodziny matki jest mężczyzna, który ma ślepotę barw, to jest duża szansa, że jej dziecko odziedziczy jego gen.
Zaburzenie rozpoznawania barw może być także wynikiem uszkodzenia dróg wzrokowych począwszy od siatkówki po korę mózgu. Może być również efektem ubocznego działania leków lub związków chemicznych. Ślepota barw zwana jest też potocznie daltonizmem (który tak naprawdę jest wadą polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej i zielonej) – nazwa ta pochodzi od angielskiego chemika Johna Daltona, który w 1794 roku na własnym przypadku opublikował jej opis.

Protanopia – wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej (lub myleniu jej z barwą zieloną). Objawia się to obniżeniem percepcji jaskrawości barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Ponadto percepcja jaskrawości może być obniżona do stopnia, w którym czerwony staje się ciemnoszarym, wręcz czarnym kolorem. Brak jest również percepcji składowej czerwonej, co prowadzi do odbioru różu i fioletu jako niebieski.
Wada ta dotyczy około 1% mężczyzn i 0,02% kobiet i wynika z całkowitego braku czopków – światłoczułych receptorów siatkówki oka – reagujących na barwę czerwoną.

Deuteranopia (daltonizm) – wada wzroku, odmiana ślepoty barw, polegająca na nierozpoznawaniu barwy zielonej (lub myleniu jej z barwą czerwoną). Objawia się to dokładnie brakiem rozróżnienia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Percepcja jaskrawości nie zmienia się. Występuje za to brak rozróżnienia w percepcji składowych czerwonej i zielonej, co prowadzi do odbioru fioletu i cyjanu jako ten sam kolor.
Jest wynikiem braku czopków reagujących na barwę zieloną.



Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Waga i wiek na planetach

Jaka byłaby Twoja waga na innych planetach? Ile miałbyś lat i ile dni na innej planecie? Kiedy obchodziłbyś urodziny? Sprawdzisz to dzięki temu kalkulatorowi. Możesz sprawdzić również jaka byłaby waga dowolnego przedmiotu. Kalkulator przeliczy Twoją wagę i wiek na wagę i wiek jaką miałbyś gdybyś mieszkał na Merkurym, Wenus, Marsie, Jowiszu, Saturnie, Uranie, Neptunie lub Plutonie.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Ciąg Fibonacciego

Za pomocą kalkulatora obliczysz w prosty i szybki sposób sumę ciągu Fibonacciego, wyznaczysz wartość lub znajdziesz n-te wyrażenie.

Kalkulator Minecraft

Kalkulator przedmiotów Minecraft pomoże obliczyć ile materiałów i surowców potrzebne będzie do zrobienia podanej ilości przedmiotów Minecraft. Dowiemy się również do czego służy dany przedmiot oraz jak zrobić przedmiot z posiadanych surowców lub materiałów.

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Utrata wody w organizmie

Za pomocą kalkulatora obliczymy wytraconą wodę z organizmu oraz procentową utratę masy ciała (wagi) po wykonanych ćwiczeniach.

Czy i kiedy wyłysieje ?

Masz powiększające się zakola, przerzedzają Ci się włosy? Za pomocą kalkulatora sprawdzisz prawdopodobieństwo oraz wiek w jakim może grozić Ci całkowita utrata włosów.


Komentarze



Komentarze (9)

Sortowanie
 
Temat:
4/5 (8)
 
marek jarek balbina dom

tablice Ishihary są błędne, obowiązują tablice lichwały

Kundzix

Orto

Marian

Dziękuję, przydatny test.

Dariusz61

Nie rozumiem diagnozy . Co oznaczają procenty ? przy Deuteranopia mam 0% a reszta po 20 - 40 %. Tylko co to oznacza ?

Mariusz

Że umierasz

hlopak

nie widze prawie nic ma dziesienć lat i jestem hlopakiem hodze do 4 klasy

Max

Przydatne do porównywania jakości ekranu w komórkach.

Tomek

dooobreee too

Ania

Fajne

Wstydzę sie

ale słabe

 
Strona 1 z 1
 
 
 

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online