Jak przeliczyć psie lata na ludzkie? Rozbudowany kalkulator wieku psa na wiek człowieka


Jak przeliczać wiek psa na wiek człowieka? Ile lat ma pies w latach ludzkich? Jak długo żyje pies? Na te i inne pytania pomoże odpowiedzieć Kalkulator wieku psa. Możemy wybrać tylko wielkość psa lub wybrać rasę z ok. 200 dostępnych, a w odpowiedzi oprócz zdjęcia psa i długości życia otrzymamy dokładne przeliczenie wieku psa na lata ludzkie. Możesz również sprawdzić ile lat miałby pies w Twoim wieku.

Jak przeliczyć psie lata na ludzkie? Przelicznik wieku psaMiniaturki
do 5kg
Małe
5kg-12kg
Średnie
12kg-23kg
Duże
23kg-45kg
Wielkie
od 45kg
lub

Wiek Psa
lata
miesiące


lub

Twój wiek
lata


Ile żyją psy i jak przeliczyć psie lata na ludzkie?


Ile żyją psy?


Oczywistym jest, że ludzie żyją dłużej niż psy. Jest to smutny fakt, z którym zmaga się każdy właściciel ukochanego czworonoga, gdy już przyjdzie ten czas - czas na pożegnanie. Pies jest ukochanym i lojalnym przyjacielem, a nawet członkiem rodziny. Bywa towarzyszem zabaw, naszym obrońcom i nie zauważa naszych wad. Dlatego chcielibyśmy by żył z nami jak najdłużej. Myślenie o nieuchronnej utracie ukochanego zwierzaka często zmusza właścicieli do pytania: 'Jak długo będzie żył mój pies?' Oczywiście, nie ma sposobu, aby konkretnie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak dzięki badaniom określone zostały przedziały wiekowe. Wiedząc więc jak długie życie może czekać naszego czworonoga zapewnimy mu najlepszą opiekę dla jego wieku, tak abyśmy mogli spędzić z nim jak najwięcej czasu.

Wiadomo, że większe zwierzęta żyją dłużej niż mniejsze... zazwyczaj. Przecież słoń żyje dłużej niż kot, który żyje dłużej niż mysz, która żyje dłużej niż mucha. Ale nie zawsze tak jest w obrębie danego gatunku.

Długość życia psa zależy od wielu czynników:

 • rasy
 • wielkości
 • uwarunkowań genetycznych
 • diety
 • stylu życia i opieki

Rasa - a długość życia psa

Psy są najbardziej zróżnicowanymi gatunkami ssaków na świecie. Osobniki dorosłe mogą mieć różną wagę od 3 kg do ponad 100kg. Mają bardzo różną budowę ciała, rodzaj i kolor sierści. Oznacza to również, że istnieje duża różnorodność pod względem długości życia. Psy mniejszych ras żyją zazwyczaj dłużej niż psy ras większych. Na przykład Chihuahua dożywa wieku 20 lat podczas, gdy przewidywany czas życia Doga z Bordeaux wynosi do 8 lat.

Niektóre rasy psów są też po prostu mniej podatne na różne choroby niż inne rasy.

Psy czystej rasy mają większe ryzyko przenoszenia genów z chorobami specyficznymi dla konkretnej rasy. Dlatego kundle dwóch lub wielu ras są mniej narażone na problemy zdrowotne wynikające z dziedziczności chorób i żyją dłużej niż ich rasowe odpowiedniki.

Ciekawostka

Najdłużej żyjący pies wpisany do Księgi rekordów Guinnessa miał 29 lat. Żył w latach 1910 do 1939. Nazywał się Bluey i był rasy Australijski pies pasterski (Australian Cattle Dog).

W dalszej części artykułu przedstawiona zostanie lista ras wykorzystana w kalkulatorze, uwzględniająca przeciętną długość życia dla konkretnej rasy.

Wielość, waga psa - a długość życia

Naukowcy od dawna zastanawiają się, dlaczego małe rasy psów żyją dłużej niż duże rasy psów. Może tak być dlatego, że u większych psów choroby związane z wiekiem rozwijają się wcześniej niż u mniejszych ras. Większe rasy rosną w przyspieszonym tempie, co może zwiększyć prawdopodobieństwo nieprawidłowego wzrostu komórek i śmierci z powodu raka.

Chcąc cieszyć się dłuższym życiem psów ras dużych i wielkich nie powinniśmy wpływać na ich wzrost np. przez podawanie specjalnie skomponowanego pożywienia. Dlatego, że szczenięta dużych i gigantycznych ras powinny rosnąć powoli, nie osiągając pełnych rozmiarów, dopóki nie osiągną wieku 2-3 lat.

Małe psy osiągają dojrzałość szkieletową i reprodukcyjną szybciej niż większe rasy, a po osiągnięciu dojrzałości żyją dłużej. Oznacza to, że małe psy starzeją się szybciej niż duże psy w pierwszych kilku latach życia ale wolniej niż duże psy, gdy osiągną dorosłość. Więc, co dziwne, mały pies jest starszy od dużego psa w wieku dwóch lat - ale młodszy w wieku pięciu lat.

Geny - a długość życia psa

Oprócz wielkości, genetyka jest niewątpliwie związana z długowiecznością. Geny wpływają na tempo starzenia i rodzaje chorób, na które podatne są zwierzęta. Podobnie jak w przypadku ludzi, długość życia pojedynczego psa jest prawdopodobnie określona już w łonie matki. Czynniki, które mogą wpływać na długość życia psa, obejmują dietę matki w czasie ciąży oraz długość życia przodków.

Jeśli kupujesz rasowego szczeniaka o dowolnej wielkości, zapytaj hodowcę, jak długo zazwyczaj żyli jego rodzice lub dziadkowie i na co zwykle umierały. Odpowiedzi pomogą ci dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać u swojego pupila.

Odżywianie - a długość życia psa

Podobnie jak u ludzi, odżywianie ma bezpośredni wpływ na zdrowie oraz długość życia naszego futrzanego przyjaciela.

Utrzymanie psa szczupłym i sprawnym jest ważnym czynnikiem wpływającym na długość życia psa. Z reguły cięższe psy żyją krócej. Badania wykazały, że psy z niedowagą żyją średnio dwa lata dłużej niż psy z nadwagą.

Innym istotnym czynnikiem jest również pożywienie dobrane odpowiednio do rasy, wielkości i wieku psa.

Styl życia i opieka - a długość życia psa

Kolejnym z istotnym czynnikiem wpływającym na dłuższe życie naszych pupili jest to, że opiekujemy się nimi i traktujemy ich jak prawdziwych członków rodziny. Dbamy o nie, upewniamy się, że są bezpieczne i regularnie je pielęgnujemy. Przepisy dotyczące konieczności używania smyczy pomagają zmniejszyć liczbę psów potrącanych przez samochody. Nasze psy mają dostęp do opieki weterynaryjnej bardzo zbliżonej do poziomu opieki zdrowotnej dostępnej dla ludzi. Wszystkie te czynniki odgrywają ogromną rolę w wydłużeniu życia psów.

Jeśli chcesz, aby Twój pies żył długo, stosuj przynajmniej te 5 wskazówek:

 1. Dbaj by był szczupły i nie karm go częściej i więcej niż wymaga jego rasa, wiek i tryb życia
 2. Codziennie myj mu zęby lub stosuj przekąski pozwalające na oczyszczenie
 3. Zabieraj go na codzienne spacery, nawet gdy jest stary, aby pomóc utrzymać siłę mięśni wokół stawów artretycznych
 4. Regularnie z nim trenuj i ćwicz nowe polecenia
 5. Zabieraj psa regularnie do weterynarza w celu zbadania stanu jego zdrowia

.

Jak przeliczać psie lata na ludzkie?


Jak już wiemy długość życia psa zależy od wielu czynników. Ale jak odnieść długość życia psa do życia ludzkiego i przeliczyć psie lata na ludzkie? Pytanie takie najczęściej zadają sobie właściciele dorastających lub starszych psów.

Wiek psa razy siedem - czy na pewno?

Przez lata uważano, że wystarczy pomnożyć wiek psa razy siedem aby przeliczyć na lata ludzkie. Formuła ta niestety nie jest dokładna i nie bardzo sprawdza się w dzisiejszych czasach. Pochodzi ona prawdopodobnie z lat 50 ubiegłego wieku, gdyż wówczas uważano, że przeciętna maksymalna długość życia psa wynosi 10 lat co po przeliczeniu dawało 70 lat ludzkich. Dzisiaj dzięki większej wiedzy wiemy,że długość życia psa jest bardziej zróżnicowana, a psy nie tylko dzięki opiece zdrowotnej i żywieniu żyją dłużej.

Suczka Lady rasy West Highland White Terrier moich znajomych dożyła sędziwego wieku 18 lat i 7 miesięcy. Przeliczając jej wiek na lata ludzkie zgodnie z formułą 'x7' miałby 133 ludzkie lata. Żaden człowiek nie dożył takiego wieku.

Ciekawostka

Najdłużej żyjącym człowiekiem z jednoznacznie potwierdzoną metryką była Francuzka Jeanne Calment, która dożyła 122 lat i 5 miesięcy.

Przeliczając wiek Lady na lata ludzkie za pomocą kalkulatora wieku psa otrzymujemy 114 lat ludzkich. Co jest bardziej prawdopodobne biorąc pod uwagę, że psy tej rasy żyją przeciętnie 12-16 lat, a ludzie coraz częściej dożywają wieku ponad stu lat.

Podsumowując - przeliczenie wieku psa na lata ludzkie jest bardziej skomplikowane niż przemnożenie jego wieku razy siedem.

Jak więc przeliczyć wiek psa na lata człowieka?

W przeciwieństwie do ludzi, psy w pierwszych latach życia dorastają szybciej. W pierwszym roku życia osiągają pełną dojrzałość płciową i można je porównać do ludzkich 16 latków. W wieku dwóch lat ich rozwój to już ludzkie 24 lata, ale w wieku 3 lat to ok. 29 lat ludzkich.

Mniejsze rasy psów dojrzewania szybciej niż większe rasy, ale żyją dłużej niż rasy większe. Dlatego aby ustalić wiek psa w odniesieniu do lat człowieka należy prawidłowo przypisać psa do odpowiedniej grupy. Psy poniżej 5 kilogramów żyją najdłużej, podczas gdy psy powyżej 90 kilogramów żyją najkrócej.

W celu przeliczenia wieku psa, można je podzielić na kilka kategorii w zależności od ich wielkości, a co za tym idzie i wagi. Najprostszy podział to:

 • Psy miniaturki - waga do 5kg
 • Psy małe - waga od 5kg do 12 kg
 • Psy średnie - waga od 12kg do 23 kg
 • Psy duże - waga od 23kg do 45kg
 • Psy olbrzymie - waga od 45 kg wzwyż

W kalkulatorze wieku psa do przeliczenia na lata ludzkie w zależności od wielkości psa wykorzystaliśmy poniższą tabelę.

WIEK PSA WIEK LUDZKI (w latach)
  Miniaturki
do 5kg
Małe
5kg-12kg
Średnie
12kg-23kg
Duże
23kg-45kg
Wielkie
od 45kg

Powyższy podział uogólnia przeliczenia w zależności od wielkości psa. Dlatego wynik przeliczenia wieku psa na lata ludzkie jest również uogólniony. Kategoryzując psa możemy mieć także problem z odpowiednim jego dopasowaniem. Ponieważ nie chodzi tu o obecną wagę psa lecz o wiedzę jaką wagę osiąga dorosły osobnik danej rasy. Nie znając klasyfikacji i mając szczeniaka np. rasy West Highland White Terrier możemy błędnie dopasować go do grupy psów miniaturek lub w drugą stronę - psów o średniej wielkości.

Za pomocą przelicznika wieku psa na ludzkie lata możemy dokonać dokładniejszych obliczeń wybierając rasę naszego pupila.

Wzór wykorzystany w kalkulatorze do przeliczenia wieku psa na wiek człowieka jest skomplikowany. Uwzględnia zarówno rasę psa, wagę jaką może osiągnąć dorosły osobnik danej rasy oraz przewidywaną długość życia psa tej rasy.

Poniższa tabela przedstawia wszystkie dostępne w kalkulatorze rasy. Jeżeli brakuje rasy Twojego psa zgłoś to, a wkrótce ją dodamy.

Rasa Długość życia

Oczywiście nie ma kalkulatora, nie istnieje też przelicznik, który potrafiłby ze 100% dokładnością podać wiek konkretnego psa w latach ludzkich. Ponieważ istnieje zbyt wiele czynników wpływających na jego długość życia.

Witalność też jest ważna bo przecież nie jeden dorosły pies potrafi zachowywać się jak szczeniak. Dlatego bez względu na to ile lat ma twój pies w latach ludzkich najważniejsze jest aby opiekować się nim do końca jego chwil oraz traktować jak najlepszego przyjaciela i członka rodziny.


Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Narzędzie online do rysowania wykresów dowolnej funkcji.

Dzięki temu programowi do rysowania wykresów funkcji online możesz narysować dowolną funkcję. Na wykresie możliwe jest umieszczenie aż trzech funkcji. Do większość równań i obliczeń zawartych na tej stronie możesz sporządzić wykres przy pomocy tego narzędzia. Narzędzie rysuje:
- funkcje podstawowe (pierwiastki, wykładniki, logarytmy,...),
- funkcje zagnieżdżone,
- funkcje trygonometryczne (Sinus, Cosinus, Tangens kwadrat, Arcus tangens, Secans, Arcus cosecans,...),
- funkcje hiperboliczne (Coinus hiperboliczny, Cotangens hiperboliczny, Area Sinus hiperboliczny, Area Cosecans hiperboliczny,...),
- funkcje nieróżniczkowalne (Wartość bezwzględna, Dzielenie modulo, Falka Haara, Funkcja Möbiusa, Losowa liczba, Współczynnik dwumianowy,...),
- funkcje prawdopodobieństwa (Rozkład normalny, Chi-kwadrat, Rozkład t-Studenta, rozkład Fishera, Rozkład Erlanga,...),
- funkcje statystyczne (Mediana, Rozkład Lévy'ego, Rozkład Rayleigha, Rozkład Weibulla,...),
- funkcje specjalne (Trajektoria paraboliczna, Krzywa półokręgu, Lemniskata Bernoulliego, Reguła trzech, Funkcja błędu Gaussa,...),
- funkcje programowe (Funkcja charakterystyczna boolowska, Zdefiniowana funkcja boolowska,...),
- funkcje warunkowe (Odwrotna funkcja warunkowa, Ważona funkcja warunkowa,...),
- iteracje / funkcje iteracyjne (Iterowana średnia arytmetyczna, Funkcja Mandelbrota, Poprzednia wartość funkcji,...),
- fraktale (Funkcja losowa pojedyncza, Funkcja Weierstrassa, Krzywa Takagi-Landsberga,...),
- równania różniczkowe,
- równania integralne,
- średnie statystyczne (Średnia arytmetyczna, Średnia geometryczna, Średnia harmoniczna, Średnia kwadratowa,) ,
- rozkłady dyskretne (Rozkład dwumianowy, Rozkład Poissona, Rozkład geometryczny, Rozkład logarytmiczny, Rozkład równomierny,...),
- liczby stałe (e, pi, relacja złotej proporcji, stała Feigenbauma, ...),
- krzywe (Krzywa dzwonowa Gaussa, Krzywa trójkątna, Krzywa kwadratowa, Krzywa półelipsy, Krzywa serpentynowa,...),
- podstawowe operacje arytmetyczne,
- wielomiany, itd.

Funkcja Liniowa

Za pomocą kalkulatora matematycznego obliczysz w prosty i szybki sposób współczynnik kierunkowy, punkt przecięcia z osią Y.

Szyfr Bacona - koder/dekoder

Szyfr Bacona jest szyfrem, w którym tekst zaszyfrowany zawiera pięcioliterowe ciągi złożone z liter a i b. Za pomocą naszego kodera zarówno zaszyfrujesz oraz odszyfrujesz każdy tekst szyfrem Bacona.

Długość życia i rzeczywistego wieku według zdrowia.

Kalkulator długości życia i wieku zdrowia pozwoli Tobie poznać przewidywaną długość życia. Przede wszystkim powinien uświadomić jakie czynniki mają wpływ na długość życia i wieku zdrowia.

Kalkulator miłosny. Dopasowanie imion.

Kalkulator miłości odpowie jak jesteście dopasowani imionami.
Czy sądzona jest wam miłość, zakochanie, czy będziecie małżeństwem a może zastaniecie jedynie przyjaciółmi albo co gorsze wrogami? Sprawdź podając swoje imię oraz imię Twojego partnera, przyjaciela, znajomego.

Ciąg arytmetyczny

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w prosty i szybki sposób sumę ciągu arytmetycznego, wyznaczysz wartość oraz różnicę ciągu arytmetycznego lub znajdziesz n-te wyrażenie.

Okładzina gipsowo-kartonowa mantowana na profilu

Kalkulator obliczy wymaganą ilość materiałów do budowy okładziny naściennej z płyt gipsowo-kartonowych.
Po podaniu wymiarów lub powierzchni do pokrycia dowiesz się ile potrzeba płyt gipsowo-kartonowych, kształtowników, kołków, blachowkrętów, masy szpachlowej i taśmy.


KomentarzeKomentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha ImageWybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online