Szyfr bifid - koder/dekoder


Szyfr bifid, szyfr dwudzielny jest połączeniem szyfru podstawieniowego z szyfrem przestawieniowym. Za pomocą naszego kodera zarówno zaszyfrujesz oraz odszyfrujesz każdy tekst szyfrem bifid.
Szyfr używa 25 z 26 liter alfabetu łacińskiego, dlatego wybierz najpierw jaka litera zostanie zastąpiona. Następnie podaj klucz szyfru i wybierz czynność kodowanie lub dekodowanie. W koderze polskie litery zamieniane są na litery łacińskie Ą->A, Ć->C, Ń->N itd.

Szyfr bifid - koder/dekoder


Zamień na

klucz:

tabela klucza
 1 2 3 4 5
1 

Tylko litery - usuwa wszystkie znaki inne niż litery.Policzyłeś? - polub i udostępnij

Szyfr bifid


Szyfr bifid, szyfr dwudzielny jest połączeniem szyfru podstawieniowego z szyfrem przestawieniowym.

Został wymyślony przez Felixa Delastelle. Delastelle był Francuzem, który wynalazł kilka szyfrów, w tym szyfry dwudzielne, trójdzielne i cztero-kwadratowe. Pierwsza prezentacja bifidu ukazała się we francuskim Revue du Génie civil w 1895 roku pod nazwą cryptographie nouvelle.

Szyfr Bifid jest uważany za bezpieczniejszy, ponieważ rozbija wiadomość na dwa oddzielne strumienie, a następnie je ponownie łączy. Wykorzystuje tabelę z pominięciem jednej litery alfabetu. Często litera J jest usuwana i zastępowana literą I.

Podstawowym elementem szyfru bifid jest klasyczna szachownica Polibiusza. O ile jednak szyfrowanie przy jej pomocy polega na prostym zastąpieniu liter dwucyfrowymi liczbami – współrzędnymi komórek tabeli, w których się te litery znajdują, to bifid dodaje do tego następny etap – przestawienie.

  1 2 3 4 5
1 A B C D E
2 F G H I/J K
3 L M N O P
4 Q R S T U
5 V W X Y Z

Na przykład chcemy zaszyfrować słowo CALCOOLATOR. Szukamy w tabeli każdej litery i przypisujemy jej numer kolumny oraz numer wiersza.

 litera: C A L C O O L A T O R
 wiersz: 1 1 3 1 3 3 3 1 4 3 4
kolumna: 3 1 1 3 4 4 1 1 4 4 2

Układamy cyfry w pary czytając w kolejności najpierw wiersz potem kolumnę. Następnie w tabeli wyszukujemy liter, na które wskażą nasze pary cyfr w kolejności wiersz, kolumna.

  pary: 11 31 33 31 43 43 11 34 41 14 42
 wiersz: 1 3 3 3 4 4 1 3 4 1 4
kolumna: 1 1 3 1 3 3 1 4 1 4 2
 litery: A L N L S S A O Q D R

A więc zaszyfrowane słowo CALCOOLATOR będzie miało postać ALNLSSAOQDR.Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Szyfr czterokwadratowy - koder/dekoder

Szyfr czterokwadratowy jest to poligraficzny szyfr podstawieniowy. Każda para liter tekstu jawnego zastępowana jest inną parą liter, wybraną z tablicy kodowej za pomocą czterech kwadratów, z których każdy składa się z tablicy 5x5 wypełnionej literami alfabetu łacińskiego. Za pomocą naszego kodera zarówno zaszyfrujesz oraz odszyfrujesz każdy tekst szyfrem czterokwadratowy.

Szyfr płotkowy, zigzag - koder/dekoder

Szyfr płotkowy jest szyfrem przestawieniowym. Kryptogram tworzony jest poprzez połączenie ciągu kolejnych liter bazując na uproszczonym kształcie płotka. Za pomocą naszego kodera zarówno zaszyfrujesz oraz odszyfrujesz każdy tekst szyfrem płotkowym.

Z kalkulatora korzystano 66 razy.KomentarzeKomentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image
Podręczny kalkulator onlineszyfr-bifid