Ciśnienie w kropli


Dzięki kalkulatorowi obliczysz ciśnienie w kropli wody.
Aby uzyskać wynik wprowadź odpowiednie dane.



Ciśnienie w kropli



















Przydatne Informacje

Kropla – ciało ciekłe, zazwyczaj małej objętości, ograniczone w całości lub większości powierzchnią swobodną. Przykładem są krople deszczu, rosy lub tłuszczu w śmietanie.

Siły napięcia powierzchniowego sprawiają, że w kropli panuje większe ciśnienie niż na zewnątrz, ciśnienie to określa wzór:
$$ P_I=P_O+\frac{2 \gamma}{R} $$
gdzie:
\( P_I \)– ciśnienie w kropli,
\( P_O \)- ciśnienie zewnętrzne,
\( \gamma \)- napięcie powierzchniowe,
\( R \)- promień kropli,





Przykładowo dla kropli wody o średnicy 1 nanometra przyrost jest teoretycznie równy 170 MPa, czyli około 1700 atm. Kropla o średnicy 1 nanometra jest jednak tworem czysto teoretycznym, gdyż pojedyncza cząsteczka wody zajmuje objętość ok. 0,03 nanometra sześciennego, zatem kropla o takiej średnicy składałaby się z około 18 cząsteczek. Można uznać, że na jej powierzchni jest około 10 cząsteczek. Przy takiej skali trudno mówić o kulistej powierzchni i jednakowym ciśnieniu, większe znaczenie na jej własności mają zjawiska związane z pojedynczymi cząsteczkami w tym i zjawiska kwantowe a nie makroskopowe.










Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Gęstość, masa, objętość

Dzięki kalkulatorowi obliczysz gęstość substancji czyli tzw. masę właściwą. Kalkulator pomoże również określić masę substancji oraz zajmowaną przez nią objętość.

Stężenie procentowe - wagowe

Dzięki kalkulatorowi obliczysz stężenie procentowe zwane również procentem wagowym substancji chemicznych w mieszaninach i roztworach.

Liczba Bonda

Dzięki kalkulatorowi obliczysz wartość bezwymiarowej liczby podobieństwa używanej w mechanice płynów do opisu przepływów ściśliwych czyli liczbę Bonda.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Prawo Malusa

Dzięki kalkulatorowi obliczysz natężenie światła spolaryzowanego po przejściu przez polaryzator zgodnie z prawem Malusa.

Zdolność rozdzielcza

Dzięki kalkulatorowi obliczysz zdolność rozdzielczą czyli przydatność określonego przyrządu optycznego do obserwacji obiektów o określonej odległości kątowej.

Z kalkulatora korzystano 6998 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online