Paul Erdős był jednym z najwybitniejszych matematyków XX w. Urodzony na Budapeszcie 26-03-1913, zmarł 20-09-1996.
Autor ponad 1500 artykułów z koncepcjami matematycznymi, głównie z teorii liczb, kombinatoryki i teorii grafów. Erdős bardzo wiele podróżował po całym świecie. Znany był z tego, że często stawiał ciekawe problemy matematyczne, za rozwiązanie których wyznaczał nagrody pieniężne, gdy sam nie mógł ich rozwiązać. Opublikował ogromną liczbę prac napisanych wraz z innymi matematykami. W związku z tym powstał element matematycznego folkloru, tak zwana liczba Erdősa. Wątpił w istnienie Boga, jednak chętnie mówił o Księdze (the Book), w której Bóg przechowuje eleganckie dowody twierdzeń matematycznych i czasami pozwala do niej zerkać. Ogólnie rzecz biorąc, jego praca polegała na rozwiązywaniu wcześniej otwartych problemów, a nie na rozwijaniu lub odkrywaniu nowych obszarów matematyki.
Znany był zarówno ze swojej społecznej praktyki matematycznej (angażował ponad 500 współpracowników), jak i ze swojego ekscentrycznego stylu życia. Cały swój czas poświęcał matematyce, nawet jego śmierć nastąpiła zaledwie kilka godzin po rozwiązaniu problemu geometrii na konferencji w Warszawie.
Już w wieku 3 lat potrafił biegle liczyć oraz samodzielnie sformułował koncepcję liczb ujemnych. „Jeśli odejmiesz 250 od 100, to dostaniesz 150 poniżej zera” powiedział pewnego razu do swojej mamy. W wieku 4 lat potrafił np. przeliczyć w pamięci wiek w latach na wiek w sekundach.
Policzyłeś? - polub i udostępnij