Szyfr Vernama - koder/dekoder


Szyfr Vernama, szyfr doskonały, szyfr One-time pad lub OTP jest jedyną sprawdzoną metodą kryptograficzną, która umożliwia bezwarunkowo bezpieczne szyfrowanie, co zostało udowodnione matematycznie. Polega na wprowadzeniu losowego klucza o długości szyfrowanego tekstu. Za pomocą naszego kodera zarówno zaszyfrujesz oraz odszyfrujesz każdy tekst szyfrem Vernama.

Wprowadź klucz kodowy zawierający tyle samo liter ile będzie miał tekst do zaszyfrowania. W koderze polskie litery zamieniane są na litery łacińskie Ą->A, Ć->C, Ń->N itd.





Szyfr Vernama - koder/dekoder


Klucz:

Długość losowego klucza



Treść:



Policzyłeś? - polub i udostępnij









Szyfr Vernama


Szyfr Vernama, szyfr doskonały, szyfr One-time pad lub OTP jest to szyfr należący do grupy szyfrów polialfabetycznych. Uważany jest za jedyną sprawdzoną metodę kryptograficzną, która umożliwia bezwarunkowo bezpieczne szyfrowanie, co zostało udowodnione matematycznie. Wynaleziony został w 1882 roku, a zaproponowany w 1917 roku przez Gilberta Vernama z AT&T.

Przypomina szyfr Cezara, ale nie przesuwa liter o taką samą liczbę miejsc, lecz każdą o losową liczbę i kierunek.

Szyfr Vernama występuje w wersji binarnej i znakowej. W wersji binarnej szyfrujemy/deszyfrujemy korzystając z algorytmu Xor. Natomiast w wersji znakowej szyfrujemy/deszyfrujemy korzystając z szyfru Vigenere`a.

Aby szyfr był szyfrem doskonałym klucz kodujący powinien spełniać trzy warunki:

  • musi być ciągiem losowym;
  • musi być jednorazowy;
  • długość klucza musi być przynajmniej tak samo długa jak długość szyfrowanego tekstu.

Dla przykładu użycia szyfru Vernama załóżmy, że Ewa chce wysłać tajną wiadomość CALCOOLATOR do Adama. Wcześniej oboje dostali kartki z identycznymi kluczami. Ewa wybiera odpowiednią kartkę z kluczem. Sposób wybrania tej kartki jest zwykle ustalany z wyprzedzeniem, na przykład "użyj 5 kartki w dni 3 marca" lub "użyj następnej dostępnej kartki dla następnej wiadomości".

Każda litera z klucza zostanie połączona w określony sposób z jedną literą wiadomości. Często, ale nie jest to wymagane, każdej literze przypisywana jest wartość liczbowa (w kolejności alfabetycznej) np. 'A' to 0, 'B' to 1, 'C' to 2 itd.

Technika kodowania polega na połączeniu klucza i wiadomość za pomocą dodawania modułowego. Wartości liczbowe odpowiadających im wiadomości i liter są dodawane razem, modulo 26 (dla alfabetu łacińskiego).

Załóżmy, że tajny klucz to MWZYOWBXNIW wówczas kodowanie słowa CALCOOLATOR zostanie wykonane w następujący sposób:

     C     A     L     C     O     O     L     A     T     O     R  wiadomość
   2(C)  0(A) 11(L)  2(C) 14(O) 14(O) 11(L)  0(A) 19(T) 14(O) 17(R) nr litery
+ 12(M) 22(W) 25(Z) 24(Y) 14(O) 22(W)  1(B) 23(X) 13(N)  8(I) 22(W) klucz
= 14    22    36    26    28    36    12    23    32    22    39    wiadomość+klucz
= 14(O) 22(W) 10(K)  0(A)  2(C) 10(K) 12(M) 23(X)  6(G) 22(W) 13(N)(wiadomość+klucz) mod 26
     O     W     K    A      C     K     M     X     G     W     N  szyfr

Litery ponumerowaliśmy od 0 do 25 (26 liter w alfabecie łacińskim od A do Z). Jeżeli podczas szyfrowania w wyniku dodawania wyjdzie nam liczba większa niż 25 wówczas "przekręcamy licznik" od zera tzn. 26->0 czyli A, 27->1 czyli B, 28->2 czyli C itd.

W wyniku kodowania słowa CALCOOLATOR przy pomocy klucza MWZYOWBXNIW Ewa otrzymałaby szyfr OWKACKMXGWN.

Aby odkodować szyfrogram Adam musi wykonać podobne czynności co Ewa z tym, że zamiast dodawania musi odjąć wartości.

     O     W     K    A      C     K     M     X     G     W     N  szyfrogram
  14(O) 22(W) 10(K)  0(A)  2(C) 10(K) 12(M) 23(X)  6(G) 22(W) 13(N) szyfr
- 12(M) 22(W) 25(Z) 24(Y) 14(O) 22(W)  1(B) 23(X) 13(N)  8(I) 22(W) klucz
=  2     0   -15   -24   -12   -12    11     0    -7    14    -9    szyfr-klucz 
   2(C)  0(A) 11(L)  2(C) 14(O) 14(O) 11(L)  0(A) 19(T) 14(O) 17(R) wiadomość
     C     A     L     C     O     O     L     A     T     O     R  wiadomość

Jeżeli wynik odejmowania jest ujemny wówczas od liczby 26 odejmujemy wynik np. wynik to -7 więc 26-7=19 czyli litera T.


Więcej na: Wikipedia - Szyfr Playfair


Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Szyfr Playfair - koder/dekoder

Szyfr Playfair, Szyfr Playfaira lub kwadrat Playfaira jest szyfrem podstawieniowym poligramowym. Kryptogram tworzony jest poprzez zastąpienie par liter tekstu jawnego inną parą liter. Za pomocą naszego kodera zarówno zaszyfrujesz oraz odszyfrujesz każdy tekst szyfrem Playfaira.

Krzywa HUBBERTA

Dzięki kalkulatorowi krzywej Hubberta obliczysz wartości krzywej. Oprócz wyników w odpowiedzi kalkulator narysuje również wykres wybranej funkcji. Możesz wybrać gotową funkcję np. hubb(x) lub wprowadzić własną funkcję np. hubb(x^2), hubb(x+3) itp.

Ciąg arytmetyczny

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w prosty i szybki sposób sumę ciągu arytmetycznego, wyznaczysz wartość oraz różnicę ciągu arytmetycznego lub znajdziesz n-te wyrażenie.

Generator kodu kreskowego online

Darmowy program do generowania kodów kreskowych online pozwola na wygenerowanie ponad 100 różnego rodzaju kodów kreskowych, matrycowych, kropkowych i innych. Wynik kodowania możemy zapisać w postaci obrazu. Wśród wielu dostępnych opcji mamy do wyboru ustawienia obrazka: obrót, szerokość, wysokość wielkość pasków do poprawnego wydruku. Możemy również dowolnie manipulować tekstem, ustawić ramkę oraz wybrać kolor czcionki, kolor tła lub pasków i ramki.

Szyfr Vigenère’a - koder/dekoder

Szyfr Szyfr Vigenère’a jest to jeden z klasycznych polialfabetycznych szyfrów podstawieniowych. Za pomocą naszego kodera zarówno zakodujesz oraz odkodujesz każdy tekst szyfrem Vigenère’a.

Energii kinetyczna

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w szybki sposób energię kinetyczną obiektu. Obliczysz również masę ciała na podstawie energii i prędkości oraz prędkość mając daną energię kinetyczną i masę.

Druga prędkość kosmiczna - Prędkość ucieczki

Dzięki kalkulatorowi obliczysz drugą prędkość kosmiczną czyli prędkość ucieczki, jaką należy nadać obiektowi, aby opuścił na zawsze dane ciało niebieskie. Kalkulator pomoże również obliczyć masę oraz promień ciała niebieskiego.

Z kalkulatora korzystano 27115 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online