Kod QR, QR Code (ang. Quick Response, QR: szybka odpowiedź) – alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso-Wave w 1994 roku dla przemysłu motoryzacyjnego.
Jest to kod modularny i stałowymiarowy. Umożliwia kodowanie znaków kanji/kana, stąd jest popularny w Japonii. Dodatkowo pozwala na zakodowanie znaków należących do alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrylicy jak również innych symboli określonych przez użytkownika.
Kod QR wykorzystuje cztery standaryzowane tryby kodowania (numeryczne, alfanumeryczne, bajtowe / binarne i kanji), aby efektywnie przechowywać dane; można również używać rozszerzeń.
System Quick Response (QR code) stał się popularny poza przemysłem motoryzacyjnym ze względu na jego szybką czytelność i większą pojemność w porównaniu ze standardowymi kodami kreskowymi UPC. Aplikacje obejmują śledzenie produktu, identyfikację przedmiotów, śledzenie czasu, zarządzanie dokumentami i marketing ogólny.
Kod QR składa się z czarnych kwadratów rozmieszczonych w kwadratowej siatce na białym tle, które mogą być odczytywane przez urządzenie obrazujące, takie jak kamera, i przetwarzane przy użyciu korekcji błędów Reeda-Solomona, do momentu, aż obraz zostanie odpowiednio zinterpretowany. Wymagane dane są następnie pobierane z wzorców, które są obecne zarówno w poziomych, jak i pionowych komponentach obrazu.
Informacja o formacie rejestruje dwie rzeczy: poziom korekcji błędów i wzór maski używany dla symbolu. Maskowanie służy do dzielenia wzorców w obszarze danych, które mogą wprowadzić w błąd skaner, takich jak duże puste obszary lub wprowadzające w błąd cechy, które wyglądają jak znaczniki lokalizatora. Wzory maski są zdefiniowane na siatce, która jest powtarzana w razie potrzeby, aby pokryć cały symbol. Moduły odpowiadające ciemnym obszarom maski są odwrócone. Informacja o formacie jest chroniona przed błędami za pomocą kodu BCH, a dwie pełne kopie są zawarte w każdym symbolu QR.
Zbiór danych wiadomości jest umieszczony od prawej do lewej, zygzakiem, jak pokazano poniżej. W większych symbolach jest to skomplikowane przez obecność wzorów wyrównania i użycie wielu przeplecionych bloków korekcji błędów.
Z kodów QR można korzystać na mobilnych systemach przy użyciu wyspecjalizowanego oprogramowania. Android obsługuje przekierowania URL co pozwala na przesyłanie kodom QR metadanych do znajdujących się na urządzeniu aplikacji[5]. System operacyjny Nokii Symbian wyposażony jest w skaner kodów kreskowych potrafiący czytać kody QR. Dla systemu Maemo czytnikiem kodów QR jest aplikacja mbarcode. W Apple iOS od wersji 11 czytnik kodów QR jest wbudowany w systemową aplikację Aparat. W starszych systemach czytnik nie jest domyślnie obecny, ale dostępnych w App Store jest wiele aplikacji, które potrafią zarówno odczytywać kody QR jak i je tworzyć. W urządzeniach BlackBerry, aplikacja App World potrafi odczytywać kody QR, rozpoznawać w nich adres WWW i wczytywać go w systemowej przeglądarce. Windows Phone 7.5 potrafi odczytywać kody QR i otwierać zawarty w nich adres WWW przy użyciu Bing Vision. Kody QR mogą być używane także na Nintendo 3DS.
Więcej na: Wikipedia - Kod QR