Percentyl, Centyl - kalkulator z wyjaśnieniem


Percentyl inaczej centyl jest miarą w statystyce wskazującą wartość, dla której P procent zbiorowości jest równe lub mniejsze tej wartości, a 100-P większe. Za pomocą kalkulatora percentyli obliczysz pozycję percentyla oraz znajdziesz wartość.

Centyl, Percentyl - kalkulator


Policzyłeś? - polub i udostępnij

Centyl, Percentyl


Centyl, Percentyl, jest miarą w statystyce wskazującą wartość poniżej, której spada procent obserwacji. Należy do pozycyjnych miar położenia podobnie jak mediana i kwartyl. Z tym, że mediana dzieli zebrane obserwacje na połowę, kwartyle na ćwiartki, a percentyle na setne części. Oczywiście jeśli mediana wskazuje 50% obserwacji to percentyl 50 również podzieli zbiorowość na połowę. Podobnie jest z kwartylami ponieważ percentyl 25,50,75 wskaże nam obserwacje tak jak kwartyl Q1, kwarty Q2 oraz kwartyl Q3.

Jednym z pojęć związanych z P-tym percentylem jest jego pozycja n na na liście N posortowanych wartości (od najmniejszej do największej). Pozycja (numer) percentyla wskazuje wartość na liście, dla której P procent zbiorowości jest równe lub mniejsze tej wartości, a 100-P większa. Pozycję percentyla wyznaczamy na podstawie wzoru:

$$ n = \frac{P}{100} \cdot N $$ gdzie
\(P\)- percentyl;
\(N\)- liczebność obserwacji (ilość danych).
Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Mediana, Dominanta, Moda, Średnia arytmetyczna

Kalkulator online oblicza medianę inaczej wartość środkową lub wartość przeciętną , najczęściej występujące liczby w podanym zbiorze czyli dominantę badając czy istnieje, średnią arytmetyczną oraz sortuje dane w kolejności rosnącej.

Z kalkulatora korzystano 272 razy.KomentarzeKomentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image
Podręczny kalkulator onlinecentyl-percentyl-kalkulator