Percentyl, Centyl - kalkulator z wyjaśnieniem


Percentyl inaczej centyl jest miarą w statystyce wskazującą wartość, dla której P procent zbiorowości jest równe lub mniejsze tej wartości, a 100-P większe. Za pomocą kalkulatora percentyli obliczysz pozycję percentyla oraz znajdziesz wartość.

Centyl, Percentyl - kalkulator


Policzyłeś? - polub i udostępnij

Centyl, Percentyl


Centyl, Percentyl, jest miarą w statystyce wskazującą wartość poniżej, której spada procent obserwacji. Należy do pozycyjnych miar położenia podobnie jak mediana i kwartyl. Z tym, że mediana dzieli zebrane obserwacje na połowę, kwartyle na ćwiartki, a percentyle na setne części. Oczywiście jeśli mediana wskazuje 50% obserwacji to percentyl 50 również podzieli zbiorowość na połowę. Podobnie jest z kwartylami ponieważ percentyl 25,50,75 wskaże nam obserwacje tak jak kwartyl Q1, kwarty Q2 oraz kwartyl Q3.

Jednym z pojęć związanych z P-tym percentylem jest jego pozycja n na na liście N posortowanych wartości (od najmniejszej do największej). Pozycja (numer) percentyla wskazuje wartość na liście, dla której P procent zbiorowości jest równe lub mniejsze tej wartości, a 100-P większa. Pozycję percentyla wyznaczamy na podstawie wzoru:

$$ n = \frac{P}{100} \cdot N $$ gdzie
\(P\)- percentyl;
\(N\)- liczebność obserwacji (ilość danych).

Z kalkulatora korzystano 37 razy.KomentarzeKomentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image
Podręczny kalkulator onlinecentyl-percentyl-kalkulator