Temperatura odczuwalna, temperatura chłodzenia lub utrata ciepła


Sprawdzasz pogodę i widzisz, że temperatura powietrza będzie dla ciebie komfortowa. Nie zwracasz jednak uwagi na wiatr. Wychodzisz z domu, a tu przykra niespodzianka i czujesz jak drżysz z zimna pomimo, że przed wyjściem na termometrze była odpowiednia temperatura do twojego ubioru. Dlatego lepiej skorzystać z naszego kalkulatora temperatury odczuwalnej przed wyjściem z domu.
Temperatura odczuwalna.°C


km/h

Temperatura odczuwalna - informacje


Czym jest temperatura odczuwalna?


Temperatura odczuwalna (ang. wind chill) – stan określający, jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych lub po prostu różnica pomiędzy temperaturą powietrza a odczuciem temperatury.

Na odczucie temperatury może wpływać kilka czynników jak temperatura powietrza, siła wiatru, wilgotność i opady.

Głównym czynnikiem wpływającym na odczucie temperatury jest wiatr.

Każdy z nas doświadczył sytuacji, gdy np. w zimie będąc za ciepło ubranym, dodatkowo wykonując jakiś wysiłek, spocił się. Wówczas wystarczył powiew wiatru by odczucie chłodu zostało spotęgowane. Tego odczucia nie można lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do hipotermii, a nawet odmrożeń.

Wiatr niezależnie od tego, czy jest to wichura, czy tylko przeciąg, usuwa ciepłe powietrze z powierzchni skóry, co pozwala na lepsze chłodzenie poprzez parowanie podczas pocenia.

Odczucie temperatury ma więcej wspólnego z utratą ciepła niż z faktyczną temperaturą powietrza. Czynnik utraty ciepła definiuje się jako temperaturę odczuwalną tak naprawdę tylko ze względu na prostotę.

Podejście takie może jednak prowadzić do błędów choćby w przygotowaniu odpowiedniego ubrania podczas np. wycieczki w góry. Przykładowo: temperatura powietrza wynosi 5°C a prędkość wiatru 50 km/h, wówczas temperatura chłodzenia wyniesie -1°C. Jednak ze względu na wyższą temperaturę otoczenia nie doprowadzi to do odmrożeń.


Odczucie temperatury jest również bardzo subiektywną wartością, na którą wpływa wiele różnych czynników, takich jak owłosienie ciała, rozgrzewające płyny i oczywiście indywidualna naturalna regulacja temperatury ciała.

Jednakże z badań wynika, że możemy przewidzieć wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną

Ciekawostka

Po raz pierwszy pojęcie temperatury odczuwalnej wprowadzili Paul Allman Siple i Charles Passel w latach czterdziestych XX wieku. Był to wynik ich spostrzeżenia, dotyczącego zamarzania wody w naczyniu podczas badań naukowych na Antarktydzie. Z obserwacji tej wynikało, że czas, po jakim zamarzała woda, zależał od jej początkowej temperatury, temperatury otoczenia i prędkości wiatru.


Jak obliczyć temperaturę odczuwalną?


Jak większość czynników wpływających na współczesne życie, i temperaturę odczuwalną możemy przedstawić za pomocą wzorów wynikających z badań empirycznych. Jednak żaden nie daje zadowalających wyników w całym zakresie zmienności warunków atmosferycznych.

W naszym kalkulatorze temperatury odczuwalnej wykorzystaliśmy najpopularniejszą formułę

$$ T_{wc}=13,12+0,6215\cdot T_{a}-11,37\cdot v^{0,16}+0,3965 \cdot T_{a}\cdot v^{0,16}$$

gdzie:

Twc - temperatura odczuwalna (wc - wind chill)

Ta - temperatura powietrza w stopniach Celsjusza,

v - prędkość wiatru w km/h


Jednakże nawet ten wzór też nie ma zastosowania w każdych warunkach, bo np. gdy prędkość wiatru wynosi poniżej 1,34 m/s doprowadziłyby do obliczenia dodatniego współczynnika odczucia temperatury. Jest to związane z izolacyjnym działaniem warstwy powietrza na skórze, która pozostaje ciepła w warunkach niezmiennych i nie ulega wychłodzeniu. Oznacza to, że formuła ta i inne zaczynają obowiązywać tylko przy prędkości wiatru powyżej 5 km/h.Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Stężenie procentowe - objętościowe

Dzięki kalkulatorowi obliczysz stężenie procentowe objętościowe zwane również procentem objętościowym substancji chemicznych w mieszaninach i roztworach.

Kalkulator miłosny. Dopasowanie imion.

Kalkulator miłości odpowie jak jesteście dopasowani imionami.
Czy sądzona jest wam miłość, zakochanie, czy będziecie małżeństwem a może zastaniecie jedynie przyjaciółmi albo co gorsze wrogami? Sprawdź podając swoje imię oraz imię Twojego partnera, przyjaciela, znajomego.

Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany, białka, tłuszcze.

Za pomocą kalkulatora w prosty sposób ustalisz dzienne zapotrzebowanie na węglowodany, białka i tłuszcze. Kalkulator w wyniku poda ile kalorycznie i wagowo potrzebujesz makroelementów dziennie oraz ile w każdym z posiłków.

Średnia arytmetyczna szeregu rozdzielczego przedziałowego

Dzięki temu kalkulatorowi statystycznemu dowiesz się jak obliczyć średnią arytmetyczną szeregu rozdzielczego przedziałowego.

Wzrost dziecka w przyszłości

Kalkulator wzrostu pomoże obliczyć jaki wzrost bedzie miało dziecko w przyszłości tzn. gdy przestanie rosnąć.

Spalanie kalorii

Kalkulator oblicza ile energii wydatkujemy wykonując wybrane czynności w podanym czasie. Może to pomóc np. w zaplanowaniu dziennego spalenia kalorii.

Z kalkulatora korzystano 12916 razy.KomentarzeKomentarze (1)

Sortowanie
 
Temat:
0/5 (0)
 
Bob

wind chill wymyślili Amerykanie lub Anglicy bo tam mocno wieje. W Polsce mocno wieje gdy jest sztorm lub halny, przy czym halny to bardzo ciepły wiatr.Bardzo zimno jest gdy mamy ok. 5oC, deszcz ze śniegiem i wiatr. Gdy mamy -20oC, bez wiatru i słoneczko to jest bardzo przyjemnie. Ale 30oC, 95% wilgoci, pełne słońce bez wiatru i miasto czyli asfalt, beton i samochody oddające dodatkowe ciepło i spaliny (bezpośrednio przy zakorkowanej drodze dochodzi do 16% tlenu) to mamy istny "piekarnik". Dla tego powinniśmy mieć własny przelicznik obejmujący: wilgoć, nasłonecznienie, wiatr, opady, miasto/przestrzeń niezabudowana.

 
Strona 1 z 1
 
 
 

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha ImageWybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online