Czym jest temperatura odczuwalna?
Temperatura odczuwalna (ang. wind chill) – stan określający, jakie odczucie termiczne wystąpi przy danych warunkach pogodowych lub po prostu różnica pomiędzy temperaturą powietrza a odczuciem temperatury.
Na odczucie temperatury może wpływać kilka czynników jak temperatura powietrza, siła wiatru, wilgotność i opady.
Głównym czynnikiem wpływającym na odczucie temperatury jest wiatr.
Każdy z nas doświadczył sytuacji, gdy np. w zimie będąc za ciepło ubranym, dodatkowo wykonując jakiś wysiłek, spocił się. Wówczas wystarczył powiew wiatru by odczucie chłodu zostało spotęgowane. Tego odczucia nie można lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do hipotermii, a nawet odmrożeń.
Wiatr niezależnie od tego, czy jest to wichura, czy tylko przeciąg, usuwa ciepłe powietrze z powierzchni skóry, co pozwala na lepsze chłodzenie poprzez parowanie podczas pocenia.
Odczucie temperatury ma więcej wspólnego z utratą ciepła niż z faktyczną temperaturą powietrza. Czynnik utraty ciepła definiuje się jako temperaturę odczuwalną tak naprawdę tylko ze względu na prostotę.
Podejście takie może jednak prowadzić do błędów choćby w przygotowaniu odpowiedniego ubrania podczas np. wycieczki w góry. Przykładowo: temperatura powietrza wynosi 5°C a prędkość wiatru 50 km/h, wówczas temperatura chłodzenia wyniesie -1°C. Jednak ze względu na wyższą temperaturę otoczenia nie doprowadzi to do odmrożeń.
Odczucie temperatury jest również bardzo subiektywną wartością, na którą wpływa wiele różnych czynników, takich jak owłosienie ciała, rozgrzewające płyny i oczywiście indywidualna naturalna regulacja temperatury ciała.
Jednakże z badań wynika, że możemy przewidzieć wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną
Ciekawostka
Po raz pierwszy pojęcie temperatury odczuwalnej wprowadzili Paul Allman Siple i Charles Passel w latach czterdziestych XX wieku. Był to wynik ich spostrzeżenia, dotyczącego zamarzania wody w naczyniu podczas badań naukowych na Antarktydzie. Z obserwacji tej wynikało, że czas, po jakim zamarzała woda, zależał od jej początkowej temperatury, temperatury otoczenia i prędkości wiatru.
Jak obliczyć temperaturę odczuwalną?
Jak większość czynników wpływających na współczesne życie, i temperaturę odczuwalną możemy przedstawić za pomocą wzorów wynikających z badań empirycznych. Jednak żaden nie daje zadowalających wyników w całym zakresie zmienności warunków atmosferycznych.
W naszym kalkulatorze temperatury odczuwalnej wykorzystaliśmy najpopularniejszą formułę
$$ T_{wc}=13,12+0,6215\cdot T_{a}-11,37\cdot v^{0,16}+0,3965 \cdot T_{a}\cdot v^{0,16}$$
gdzie:
Twc - temperatura odczuwalna (wc - wind chill)
Ta - temperatura powietrza w stopniach Celsjusza,
v - prędkość wiatru w km/h
Jednakże nawet ten wzór też nie ma zastosowania w każdych warunkach, bo np. gdy prędkość wiatru wynosi poniżej 1,34 m/s doprowadziłyby do obliczenia dodatniego współczynnika odczucia temperatury. Jest to związane z izolacyjnym działaniem warstwy powietrza na skórze, która pozostaje ciepła w warunkach niezmiennych i nie ulega wychłodzeniu. Oznacza to, że formuła ta i inne zaczynają obowiązywać tylko przy prędkości wiatru powyżej 5 km/h.