Powiększenie w mikroskopie



Dzięki kalkulatorowi obliczysz powiększenie w mikroskopie.


Aby uzyskać wynik wprowadź odpowiednie dane.




Powiększenie w mikroskopie



























Przydatne Informacje

Powiększenie układu optycznego jest stosunkiem rozmiaru obrazu do rozmiaru przedmiotu. Powiększenie jest wielkością bezwymiarową i może przyjmować wartości większe od 0. Powiększenie p > 1 oznacza rzeczywiste powiększenie obrazu, podczas gdy p < 1 – jego pomniejszenie. Niektórzy autorzy przypisują powiększeniu wartość ujemną, gdy obraz jest odwrócony. Z punktu widzenia optyki geometrycznej powiększenie zależy tylko od geometrii układu optycznego i może być dowolnie duże. Jednak z powodu falowej natury światła, przy pewnym powiększeniu pogarsza się jakość obrazu. Jest to spowodowane skończoną zdolnością rozdzielczą przyrządów optycznych. W zależności od rodzaju obrazu i przeznaczenia układu optycznego, definiuje się powiększenie liniowe (zwane po prostu powiększeniem) lub powiększenie kątowe.

W mikroskopie występują dwa układy optyczne – okular i obiektyw. Powiększenie obrazu w mikroskopie jest iloczynem powiększeń obu tych układów.

Aby w mikroskopie powstał ostry obraz, obraz wytworzony przez obiektyw musi znaleźć się prawie w ognisku okularu, wówczas:
$$ p= \frac {l}{f_{ob}}\cdot \frac {d}{f_{ok}} $$
gdzie:
\( l \) – odległość między ogniskami okularu i obiektywu. Ze względu na małe ogniskowe obu układów, jest to w przybliżeniu odległość pomiędzy obiektywem a okularem, dlatego bywa nazywana długością tubusu,
\( f_{ob} \) – ogniskowa obiektywu,
\( d \) – odległość dobrego widzenia (najmniejsza odległość, z której oko ludzkie widzi ostro bez wysiłku),,
\( f_{ok} \) – ogniskowa okularu,

rozmiar kątowy








Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Światłosiła

Dzięki kalkulatorowi obliczysz światłosiłę czyli stosunek średnicy instrumentu optycznego do jego ogniskowej.

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Barwny kod paskowy rezystorów - 5 pasków

Dzięki kalkulatorowi sprawdzisz lub obliczysz wielkość oporu, współczynnik temperaturowy rezystancji oraz tolerancję rezystorów z barwnym oznaczeniem paskowym.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Entropia swobodna Helmholtza - Potencjał Massieu

Dzięki kalkulatorowi obliczysz entropię swobodną Helmholtza inaczej zwaną potencjałem Massieu.

Kalkulator paneli podłogowych i materiałów

Kalkulator paneli podłogowych jest to kompletne narzędzie do obliczenia kosztów oraz potrzebnych materiałów do ułożenia podłogi z paneli drewnianych. Dzięki kalkulatorowi dowiemy się ile potrzebujemy paczek paneli, podkładu, folii paraizolacyjnej pod panele, listew przypodłogowych, łączników, narożników i zaślepek oraz jaki będzie koszt wszystkich materiałów wraz z robocizną.

Spoczynkowe tempo metabolizmu

Za pomocą kalkulatora obliczysz spoczynkowe tempo przemiany materii (RMR-resting metabolic rate) oraz ilość kalorii potrzebnych do uzupełnienia czyli spalonych przez organizm w czasie tzw. spoczynku czyli ok. 3-4 godzin po przebudzeniu i skonsumowaniu choćby jednej szklanki wody czy niewielkiego posiłku.

Z kalkulatora korzystano 8787 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online