Jasność Eddingtona


Dzięki kalkulatorowi obliczysz jasność Eddingtona czyli jasność gwiazdy lub innego obiektu o sferycznej symetrii, przy której ciśnienie promieniowania emitowanego przez obiekt działające na atmosferę gwiazdy równoważy przyciąganie grawitacyjne tej atmosfery.
Aby uzyskać wynik wprowadź odpowiednie dane.



Jasność Eddingtona
















Przydatne Informacje

Jasność Eddingtona – jasność gwiazdy lub innego obiektu o sferycznej symetrii, przy której ciśnienie promieniowania emitowanego przez obiekt działające na atmosferę gwiazdy równoważy przyciąganie grawitacyjne tej atmosfery.

Klasyczny wzór na jasność Eddingtona:
$$ L_{Edd} = 1,3 \cdot 10^{38} \tfrac{\operatorname M}{\operatorname M_\odot} $$
gdzie:
\( M \)– masa rozważanego obiektu,
\( M_\odot \)– masa Słońca.
Jeżeli jasność obiektu przekracza jasność Eddingtona, jego atmosfera nie jest w równowadze hydrostatycznej, w wyniku czego następuje intensywny wypływ materii w postaci wiatru gwiazdowego. Wartość liczbowa tej jasności zależy od masy obiektu, a także (w ogólniejszym ujęciu) od składu materii oddziałującej z promieniowaniem.

W swoich oryginalnych rozważaniach Arthur Stanley Eddington uwzględnił tylko jeden proces oddziaływania materii z promieniowaniem - rozpraszanie fotonów na swobodnych elektronach. Tak określona jasność równowagi zależy tylko od masy obiektu i stałych fizycznych. W niektórych zastosowaniach nadal używa się tego prostego (klasycznego) kryterium. W ogólności bierze się pod uwagę stopień jonizacji materii i uwzględnić pełniej zjawiska absorpcji i rozpraszania.

Pojęcie to jest wykorzystywane w astronomii do charakteryzowania jasności bardzo masywnych gwiazd, wiatrów gwiazdowych, a także do charakteryzowania jasności aktywnych galaktyk.










Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Kalkulator paneli podłogowych i materiałów

Kalkulator paneli podłogowych jest to kompletne narzędzie do obliczenia kosztów oraz potrzebnych materiałów do ułożenia podłogi z paneli drewnianych. Dzięki kalkulatorowi dowiemy się ile potrzebujemy paczek paneli, podkładu, folii paraizolacyjnej pod panele, listew przypodłogowych, łączników, narożników i zaślepek oraz jaki będzie koszt wszystkich materiałów wraz z robocizną.

Pierścień Einsteina

Dzięki kalkulatorowi obliczysz pierścień Einsteina czyli rodzaj soczewki grawitacyjnej, która powstaje w sytuacji, gdy obserwator znajduje się dokładnie na jednej linii prostej wraz ze źródłem pola grawitacyjnego i znajdującym się za nim źródłem światła.

Entalpia przy stałym ciśnieniu

Dzięki kalkulatorowi obliczysz entalpie przy stałym ciśnieniu czyli pojemność cieplną.

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Przewodność cieplna

Dzięki kalkulatorowi obliczysz zdolność substancji do przewodzenia ciepła czyli przewodność cieplną, przewodnictwo cieplne, współczynnik przewodzenia ciepła zwaną też współczynnikiem przewodnictwa cieplnego.

Trójkąt

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w prosty sposób pole powirzchni, obwód, boki, wysokość, kąty trójkąta dowolnego, prostokątnego i równobocznego.

Z kalkulatora korzystano 6636 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online