Szyfr płotkowy, zigzag - koder/dekoder


Szyfr płotkowy jest szyfrem przestawieniowym. Kryptogram tworzony jest poprzez połączenie ciągu kolejnych liter bazując na uproszczonym kształcie płotka. Za pomocą naszego kodera zarówno zaszyfrujesz oraz odszyfrujesz każdy tekst szyfrem płotkowym.
Wpisz wysokość płatka czyli ilość rzędów oraz podaj o ile rzędów w dół ma być przesunięta pierwsza kodowana litera. Następnie wybierz czy koder ma pokazać płotek. Jeśli wybierzesz tą opcję to możesz zmienić znak rozdzielający litery. W koderze polskie litery zamieniane są na litery łacińskie Ą->A, Ć->C, Ń->N itd.





Szyfr płotkowy - koder/dekoder


Ilość rzędów (klucz) 

Przesunięcie w dół 









Policzyłeś? - polub i udostępnij









Szyfr płotkowy


Szyfr płotkowy lub szyfr zigzag jest szyfrem przestawieniowym. Kryptogram tworzony jest poprzez połączenie ciągu kolejnych liter bazując na uproszczonym kształcie płotka. Kolejne litery tekstu jawnego zapisywane są na zmianę w n rzędach w taki sposób, że układają się w kształt górnej krawędzi płotu.

Szyfr Płotkowy był znany i często używany już w czasach starożytnych. Starożytni Grecy opracowali nawet specjalne narzędzie, nazywane scytale, aby ułatwić szyfrowanie i deszyfrowanie wiadomości.

Aby zaszyfrować tekst jawny za pomocą szyfru płotkowego, litery tego tekstu trzeba zapisać pionowo w rzędach, tak aby każda kolejna litera przesunięta była w prawo o jeden znak. Zapis powinien przypominać górną krawędź szczebli płotu.

Zapisane litery odczytuje się poziomo w kolejności od najwyższego do najniższego rzędu.

Do szyfrowania używamy klucza cyfrowego, który wskazuje wysokość płotka czyli ilość wierszy tekstu. Możemy dodatkowo użyć przesunięcia wskazującego wiersz, od którego zaczynamy wpisywanie liter tekstu jawnego.

Przykładowo chcąc zaszyfrować słowo CALCOOLATOR ustalamy najpierw klucz. Załóżmy, że naszym kluczem jest cyfra 3, która wyznacza ilość wierszy. Następnie litery tekstu zapisujemy pojedynczo w każdym z wierszy w oddzielnych rzędach tzn. tak aby tworzyły wzór górnej krawędzi szczebli płatka.

C---O---T--
-A-C-O-A-O-
--L---L---R

Teraz odczytujemy utworzony szyfrogram. Każdą literę szyfrogramu odczytujemy kolejno od pierwszego wiersza do ostatniego. Zaszyfrowane słowo CALCOOLATOR po odczytaniu z szyfrogramu będzie miało postać COTACOAOLLR

Jeżeli klucz ustawimy na 5 wówczas nasz płotek będzie wyglądał następująco:

C-------T--
-A-----A-O-
--L---L---R
---C-O-----
----O------

Szyfrogram będzie miał postać CTAAOLLRCOO. Dodając do tego przesunięcie 2 czyli zaczynając wpisywanie od 3 wiersza po zakodowaniu otrzymamy LOACOTACOLR.

------L----
-----O-A---
C---O---T--
-A-C-----O-
--L-------R



Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Generator kodu QR online

Darmowy program do generowania kodów QR online pozwala na wygenerowanie 10 różnego rodzaju kodów QR. Możemy wygenerować kod QR dla adresu strony, kod QR dla wiadomości e-mail, kod QR dla dowolnego tekstu, kod QR dla telefonu, kod QR dla wiadomości SMS, kod QR dla wizytówki zwykłej i biznesowej, kod QR dla lokalizacji, kod QR dla WiFi oraz kod QR dla zakładki.

Szyfr Vigenère’a - koder/dekoder

Szyfr Szyfr Vigenère’a jest to jeden z klasycznych polialfabetycznych szyfrów podstawieniowych. Za pomocą naszego kodera zarówno zakodujesz oraz odkodujesz każdy tekst szyfrem Vigenère’a.

Odchylenie standardowe, wariancja, średnia arytmetyczna

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w prosty sposób odchylenie standardowe, wariancję odchylenia standardowego, odchylenie standardowe w populacji, wariancję odchylenia standardowe w populacji i średnią arytmetyczną. Dzięki temu narzędziu do analizy danych zobaczysz krok po kroku wykonywane obliczenia wraz z wykorzystanymi wzorami.

Szyfr Playfair - koder/dekoder

Szyfr Playfair, Szyfr Playfaira lub kwadrat Playfaira jest szyfrem podstawieniowym poligramowym. Kryptogram tworzony jest poprzez zastąpienie par liter tekstu jawnego inną parą liter. Za pomocą naszego kodera zarówno zaszyfrujesz oraz odszyfrujesz każdy tekst szyfrem Playfaira.

Szyfr ROT13 - koder/dekoder

Szyfr ROT13 jest to prosty szyfr przesuwający, podstawieniowy, w którym każda litera tekstu jawnego (niezaszyfrowanego) zastępowana jest inną, oddaloną od niej o 13 pozycji w alfabecie, przy czym kierunek zamiany musi być zachowany. Za pomocą naszego kodera zarówno zakodujesz oraz odkodujesz każdy tekst szyfrem ROT13.

Literowanie wyrazów za pomocą alfabetu fonetycznego - konwerter, tłumacz

Literowanie wyrazów za pomocą alfabetów fonetycznych wykorzystywane jest głównie w komunikacji głosowej. Polega na przypisaniu ustalonych słów do każdej z liter alfabetu. Każdy zapewne kiedyś słyszał jak na filmie obsługa wieży lotniczej wywoływała samolot po jego znakach rejestracyjnych np. Lima Sierra Foxtrot Charlie X-ray oznaczało to, że wywoływany był samolot o znakach LS-FCX. Jeśli chcemy podczas ważnej rozmowy telefonicznej przeliterować jakiś wyraz też lepiej użyć polskiego alfabetu fonetycznego np. podając nazwisko, pierwsze litery numeru dowodu osobistego lub nazwę miejscowości. Do tego z pomocą przychodzi nam poniższy konwerter - tłumacz. Możemy szybko sprawdzić jak przeliterować podane wyrazy. Oprócz alfabetu fonetycznego NATO oraz polskiego jako ciekawostkę dodaliśmy również alfabety fonetyczne innych krajów oraz Policji nowojorskiej.

Energii kinetyczna

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w szybki sposób energię kinetyczną obiektu. Obliczysz również masę ciała na podstawie energii i prędkości oraz prędkość mając daną energię kinetyczną i masę.

Z kalkulatora korzystano 17987 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online