Modowa dyspersja polaryzacyjna



Dzięki kalkulatorowi obliczysz modową dyspersję polaryzacyjną czyli formę dyspersji modowej, gdy dwie różne polaryzacje światła w światłowodzie, (które zwykle przemieszczają w jednakowym czasie), z powodu przypadkowych niedoskonałości medium i jego asymetrii, przemieszczają się z różnymi prędkościami, powodując przypadkowe rozprzestrzenianie impulsów optycznych.


Aby uzyskać wynik wprowadź odpowiednie dane.




Modowa dyspersja polaryzacyjna





















Przydatne Informacje

Modowa dyspersja polaryzacyjna (w polskiej terminologii stosuje się także krótszą nazwę: dyspersja polaryzacyjna; w terminologii angielskiej: Polarization Mode Dispersion, w skrócie PMD) – forma dyspersji modowej, gdy dwie różne polaryzacje światła w światłowodzie, (które zwykle przemieszczają w jednakowym czasie), z powodu przypadkowych niedoskonałości medium i jego asymetrii, przemieszczają się z różnymi prędkościami, powodując przypadkowe rozprzestrzenianie impulsów optycznych.

Dyspersja polaryzacyjna (jeśli nie jest skompensowana - co jest trudne w realizacji), ogranicza szybkość, z jaką dane mogą być transmitowane przez włókno światłowodu.

Miarą PMD jest opóźnienie DGD (Differential Group Delay, oznaczane symbolem \( \Delta\tau) \), które jest mierzone w pikosekundach (1 ps = 10-12 sekundy) i proporcjonalne do pierwiastka z odległości propagacji sygnału L:
$$ \Delta\tau = D_\text{PMD} \sqrt{L} $$
gdzie:
\( D_\text{PMD} \) – parametr PMD włókna, miara siły i częstotliwości występowania niedoskonałości, typowo mierzoną w ps/√km,
\( L \) – odległość propagacji sygnału.

Zwykle podaje się średnią wartość opóźnienia DGD dla danego toru kablowego i stałą jej wartość dla danego włókna. Przykładowo maksymalna wartość DGD dla toru kablowego może być aż 3,2 razy większa od stałego opóźnienia DGD włókna.








Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Szyfr Vigenère’a - koder/dekoder

Szyfr Szyfr Vigenère’a jest to jeden z klasycznych polialfabetycznych szyfrów podstawieniowych. Za pomocą naszego kodera zarówno zakodujesz oraz odkodujesz każdy tekst szyfrem Vigenère’a.

COTANGENS Kalkulator

Dzięki kalkulatorowi funkcji trygonometrycznej COTANGENS obliczysz wartości dowolnej funkcji cotagensa. Oprócz wyników w odpowiedzi kalkulator narysuje również wykres wybranej funkcji. Możesz wybrać jedną z gotowych funkcji np. cotagens, cot2 - cotagens kwadrat, arccot - arcus cotagens, coth - cotagens hiperboliczny, arcoth - funkcja odwrotna do coth, możesz też wprowadzić własną funkcję np. cot(x)*cot(x)*cot(x) dla cot3(x), cot(2x), cot(x+3), cot(x^2) itp.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Kryterium Rayleigha - kątowa zdolność rozdzielcza

Dzięki kalkulatorowi obliczysz kryterium Rayleigha czyli orientacyjne kryterium pozwalające ocenić, czy dwie linie widmowe światła są rozdzielone.

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Powiększenie minimalne

Dzięki kalkulatorowi obliczysz powiększenie minimalne.

Zjawisko kapilarne - siła napięcia powierzchniowego

Dzięki kalkulatorowi obliczysz siłę napięcia powierzchniowego wody tuż przy ściance czyli jedno ze zjawisk kapilarnych związanych z zachowaniem par i cieczy a pojawiających się dla wielu obiektów o małym wymiarze.

Z kalkulatora korzystano 6530 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online