Kalkulator skali twardości Brinella



Dzięki kalkulatorowi obliczysz twardość HB czyli twardość metali na podstawie testu twardości Brinella.


Aby uzyskać wynik wprowadź odpowiednie dane.




Skala twardości Brinella
























Przydatne Informacje

Skala twardości Brinella – skala oznaczania twardości metali na podstawie testu dokonanego metodą opracowaną przez szwedzkiego inżyniera Johana Augusta Brinella w 1900 roku. Twardość w skali Brinella oznacza się HB i leży w zakresie od 3 dod 600.

W metodzie pomiaru twardości Brinella, w próbkę metalu wciska się kulkę ze stali hartowanej lub z węglików spiekanych[1]. Kulkę stalową można używać dod próbek o twardości dod 450 HB. Powyżej twardości 350 HB wyniki pomiaru kulką stalową i wykonaną z węglików różnią się istotnie, dlatego rodzaj kulki należy oznaczać dodając w oznaczeniu literę S (HBS) dla stali i W dla węglików (HBW). Średnica kulki (1, 2,5, 5 i 10 mm), czas obciążenia (od 10 s dla stali dod 60 s miękkich stopów) oraz siła docisku (1-3000 kgf), zależy od rodzaju materiału i grubości próbki.

Twardość HB oblicza się z zależności:
HB = siła obciążająca (w kgf – obecnie używa się wartości w niutonach)/powierzchnia odcisku (w mm²).

Twardość oblicza na podstawie średnic kulki i odcisku:
$$ \mbox{HB}=0,102 \frac{2 \cdot F}{\pi \cdot D ({D-\sqrt{D^2-d^2})}} $$
gdzie:
\( F \)– siła obciążająca (N),
\( D \)- średnica kulki (mm),
\( d \)- średnica odcisku (mm),

Metoda Brinella należy dod prób niszczących z uwagi na duży rozmiar odcisku. Najczęściej stosowana jest przy odbiorze materiałów hutniczych.








Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Prędkość dźwięku

Dzięki kalkulatorowi obliczysz prędkość rozchodzenia się dźwięku. Kalkulator pomoże również określić wykładnik adiabaty czyli stosunek ciepła właściwego gazu pod stałym ciśnieniem do jego ciepła właściwego w stałej objętości oraz pomoże obliczyć ciśnienie gazu i jego objętość.

Siła Coriolisa

Dzięki kalkulatorowi obliczysz siłę Coriolisa występującą jedynie w obracających się układach nieinercjalnych.

Ciąg Fibonacciego

Za pomocą kalkulatora obliczysz w prosty i szybki sposób sumę ciągu Fibonacciego, wyznaczysz wartość lub znajdziesz n-te wyrażenie.

SINUS Kalkulator

Dzięki kalkulatorowi funkcji trygonometrycznej SINUS obliczysz wartości dowolnej funkcji sinusa. Oprócz wyników w odpowiedzi kalkulator narysuje również wykres wybranej funkcji. Możesz wybrać jedną z gotowych funkcji np. sinus, sinus2 - sinus kwadrat, arcsin - arcus sinus, sinh - sinus hiperboliczny, arsinh - funkcja odwrotna do sinh, sinc - funkcja interpolująca, versin - sinus versus, możesz też wprowadzić własną funkcję np. sin(x)*sin(x)*sin(x) dla sin3(x), sin(2x), sin(x+3), sin(x^2) itp.

Procenty

Dzięki kalkulatorowi procentowemu obliczysz w prosty i szybki sposób sumy, różnice, iloczyny i ilorazy procentowe z różnych wartości.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Kwartyle Q1,Q2,Q3 szeregu rozdzielczego przedziałowego

Dzięki temu kalkulatorowi statystycznemu dowiesz się jak obliczyć kwartyl pierwszy, kwartyl drugi i kwartyl trzeci szeregu rozdzielczego przedziałowego.

Z kalkulatora korzystano 24537 razy.



Komentarze



Komentarze (2)

Sortowanie
 
Temat:
4/5 (2)
 
Praktyk

To opracował chyba gimnazjalista na lekcji techniki. Przecież obowiązują dane tabelaryczne, a tutaj wymaga ręcznego, bezsensownego wpisywania tych ułamkowych N.

Marta

Bardzo pomocny kalkulator

 
Strona 1 z 1
 
 
 

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online