Rene Descartes - myślę więc jestem.




Faktyi ciekawostki



René Descartes znany jako Kartezjusz urodził się 31 marca 1596 w La Haye, zm. 11 lutego 1650 w Sztokholmie. Był francuskim filozofe, matematykiem i fizykiem, jednym z najwybitniejszych uczonych XVII w., uznawany jest również za ojca filozofii nowożytnej.
Wynalazł geometrię analityczną i wprowadził sceptycyzm jako zasadniczą część metody naukowej.

Jego geometria analityczna była olbrzymim przełomem pojęciowym, łączącym wcześniej oddzielne dziedziny geometrii i algebry. Kartezjusz pokazał, że może rozwiązać wcześniej nierozwiązywalne problemy w geometrii, przekształcając je w prostsze problemy w algebrze. Przedstawiał on kierunek poziomy jako X, a kierunek pionowy jako Y. Ta koncepcja jest teraz niezbędna w matematyce i większości innych nauk.

Kartezjusz wniósł też istotny wkład w rozwój symboliki matematycznej, co znacznie przyczyniło się do rozwoju algebry. Wprowadził np. stosowaną do dziś konwencję, w której początkowe litery alfabetu łacińskiego oznaczają wielkości wiadome (a, b, c), natomiast litery końcowe (x, y, z) – wielkości niewiadome.

Policzyłeś? - polub i udostępnij








Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Tarcie statyczne, współczynnik tarcia i siły nacisku

Dzięki kalkulatorowi obliczysz tarcie spoczynkowe, współczynnik tarcia statycznego na podstawie wartości tarcia spoczynkowego i siły nacisku oraz siłę nacisku mając daną wartość tarcia statycznego i daną wartość współczynnika tarcia.

Największa liczba pierwsza

Największą znaną dotąd liczbą pierwszą jest liczba, której zapis składa się z ponad 22 milionów cyfr. Jej wartość można zapisać jako 274 207 281 - 1, co daje łącznie 22 338 618 cyfr. Pobiło to poprzedni rekord o prawie 5 milionów cyfr.

Ten matematyczny potwór został odkryty przez profesora matematyki Curtisa Coopera z University of Central Missouri w Warrensburg w ramach projektu Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS). Projekt GIMPS na całym świecie łączy ponad 360 tysięcy jednostek obliczoniowych (procesorów) na rzecz znalezienia nowych liczb pierwszych poprzez połączenie ich mocy obliczeniowej online.

Oprogramowanie GIMPS mnoży ze sobą kolejne dwójki odejmując na końcu 1, następnie stprawdza czy otrzymana liczba nie jest podzielna przez inne liczby poza samą sobą i jedynką (zgodnie z definicją liczb pierwszych). Komputer Coopera znalazł tą liczbę pierwszą 17 września 2015, ale przez błąd oprogramowania, które nie wysłało e-maila z powiadomieniem o odkryciu zostało ono zauważone dopiero kilka miesięcy później po dokonaniu rutynowych czynności konserwacyjnych.

Cooper odkrył również poprzednią największą liczbę pierwszą w lutym 2013 roku, która wynosiła 257 885 161-1 czyli posiadającą ponad 17 milionów cyfr.Za każde odkrycie otrzymał od GIMPS nagrodę w wysokości 3000$.

Odkryta liczba jest to zaledwie piętnasta liczba pierwsza odkryta w przeciągu 20 lat trwania projektu GIMPS. Obecnie jest znanych tylko 49 liczb pierwszych, z których 15 ostatnich zostało odkrytych w ramach projektu GIMPS.


Ich odkrycie jest mało użyteczne, ale wyszukiwanie jest dobrym sposobem na sprawdzenie sprzętu komputerowego i procesorów. Projekt GIMPS pomógł na przykład odkryć błąd w nowych procesorach Skylake Intela, które uległy awarii w związku z dużym obciążeniem pracą.

Zjawisko kapilarne - wysokość podciągania kapilarnego

Dzięki kalkulatorowi obliczysz wysokość słupa wody czyli jedno ze zjawisk kapilarnych związanych z zachowaniem par i cieczy a pojawiających się dla wielu obiektów o małym wymiarze.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Masa cząsteczkowa związków i pierwiastków chemicznych.

Dzięki kalkulatorowi obliczysz masę cząsteczkową dowolnego związku chemicznego.

Energii kinetyczna

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w szybki sposób energię kinetyczną obiektu. Obliczysz również masę ciała na podstawie energii i prędkości oraz prędkość mając daną energię kinetyczną i masę.

Z kalkulatora korzystano 4500 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online