Liczby babilońskie.




Faktyi ciekawostki



Liczby babilońskie czyli Sześćdziesiątkowy system liczbowy jest to pozycyjny system liczbowy o podstawie 60. Był używany w Babilonie ok. 1750 p.n.e., skąd dotarł do Europy. Babilończycy zapożyczyli system od Sumerów lub cywilizacji Ebla. Arabscy astronomowie używali w atlasach i tabelach zapisu przejętego od Ptolemeusza, który był oparty na ułamkach o podstawie sześćdziesiąt. Również europejscy matematycy używali początkowo tej konwencji przy operacjach na ułamkach (np. Fibonacci).

Obecnie układ sześćdziesiątkowy jest używany w związku z jednostkami czasu. Godzina dzieli się na 60 minut, minuta na 60 sekund. Również powszechnie spotyka się układ sześćdziesiątkowy przy podawaniu miar kątowych, a zwłaszcza szerokości i długości geograficznej. Historycznie stosowano zarówno dla jednostek czasu jak i kątów tercję – 1/60 część sekundy. Zaletą układu sześćdziesiątkowego jest podzielność liczby 60 przez 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30 oraz 60. Ułamki mają wtedy formę liczb całkowitych. Dla przykładu, jeśli chcemy ułożyć rozkład jazdy autobusów, gdzie pojazd kursuje 3 razy w ciągu godziny otrzymamy praktyczne i wygodne liczby np.: 7:00, 7:20, 7:40, 8:00 itd. W układzie dziesiątkowym mielibyśmy zamiast tego 7,0; 7,333333333... itd.

Policzyłeś? - polub i udostępnij








Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Zbiór potęgowy.

Kalkulator pomaga odszukać wszystkie podzbiory zbioru potęgowego.

Gaz doskonały

Dzięki kalkulatorowi obliczysz ciśnienie, objętość, temperaturę i liczność moli gazu doskonałego.

Narzędzie online do rysowania wykresów dowolnej funkcji.

Dzięki temu programowi do rysowania wykresów funkcji online możesz narysować dowolną funkcję. Na wykresie możliwe jest umieszczenie aż trzech funkcji. Do większość równań i obliczeń zawartych na tej stronie możesz sporządzić wykres przy pomocy tego narzędzia. Narzędzie rysuje:
- funkcje podstawowe (pierwiastki, wykładniki, logarytmy,...),
- funkcje zagnieżdżone,
- funkcje trygonometryczne (Sinus, Cosinus, Tangens kwadrat, Arcus tangens, Secans, Arcus cosecans,...),
- funkcje hiperboliczne (Coinus hiperboliczny, Cotangens hiperboliczny, Area Sinus hiperboliczny, Area Cosecans hiperboliczny,...),
- funkcje nieróżniczkowalne (Wartość bezwzględna, Dzielenie modulo, Falka Haara, Funkcja Möbiusa, Losowa liczba, Współczynnik dwumianowy,...),
- funkcje prawdopodobieństwa (Rozkład normalny, Chi-kwadrat, Rozkład t-Studenta, rozkład Fishera, Rozkład Erlanga,...),
- funkcje statystyczne (Mediana, Rozkład Lévy'ego, Rozkład Rayleigha, Rozkład Weibulla,...),
- funkcje specjalne (Trajektoria paraboliczna, Krzywa półokręgu, Lemniskata Bernoulliego, Reguła trzech, Funkcja błędu Gaussa,...),
- funkcje programowe (Funkcja charakterystyczna boolowska, Zdefiniowana funkcja boolowska,...),
- funkcje warunkowe (Odwrotna funkcja warunkowa, Ważona funkcja warunkowa,...),
- iteracje / funkcje iteracyjne (Iterowana średnia arytmetyczna, Funkcja Mandelbrota, Poprzednia wartość funkcji,...),
- fraktale (Funkcja losowa pojedyncza, Funkcja Weierstrassa, Krzywa Takagi-Landsberga,...),
- równania różniczkowe,
- równania integralne,
- średnie statystyczne (Średnia arytmetyczna, Średnia geometryczna, Średnia harmoniczna, Średnia kwadratowa,) ,
- rozkłady dyskretne (Rozkład dwumianowy, Rozkład Poissona, Rozkład geometryczny, Rozkład logarytmiczny, Rozkład równomierny,...),
- liczby stałe (e, pi, relacja złotej proporcji, stała Feigenbauma, ...),
- krzywe (Krzywa dzwonowa Gaussa, Krzywa trójkątna, Krzywa kwadratowa, Krzywa półelipsy, Krzywa serpentynowa,...),
- podstawowe operacje arytmetyczne,
- wielomiany, itd.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Energii kinetyczna

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w szybki sposób energię kinetyczną obiektu. Obliczysz również masę ciała na podstawie energii i prędkości oraz prędkość mając daną energię kinetyczną i masę.

Druga prędkość kosmiczna - Prędkość ucieczki

Dzięki kalkulatorowi obliczysz drugą prędkość kosmiczną czyli prędkość ucieczki, jaką należy nadać obiektowi, aby opuścił na zawsze dane ciało niebieskie. Kalkulator pomoże również obliczyć masę oraz promień ciała niebieskiego.

Największa liczba pierwsza

Największą znaną dotąd liczbą pierwszą jest liczba, której zapis składa się z ponad 22 milionów cyfr. Jej wartość można zapisać jako 274 207 281 - 1, co daje łącznie 22 338 618 cyfr. Pobiło to poprzedni rekord o prawie 5 milionów cyfr.

Ten matematyczny potwór został odkryty przez profesora matematyki Curtisa Coopera z University of Central Missouri w Warrensburg w ramach projektu Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS). Projekt GIMPS na całym świecie łączy ponad 360 tysięcy jednostek obliczoniowych (procesorów) na rzecz znalezienia nowych liczb pierwszych poprzez połączenie ich mocy obliczeniowej online.

Oprogramowanie GIMPS mnoży ze sobą kolejne dwójki odejmując na końcu 1, następnie stprawdza czy otrzymana liczba nie jest podzielna przez inne liczby poza samą sobą i jedynką (zgodnie z definicją liczb pierwszych). Komputer Coopera znalazł tą liczbę pierwszą 17 września 2015, ale przez błąd oprogramowania, które nie wysłało e-maila z powiadomieniem o odkryciu zostało ono zauważone dopiero kilka miesięcy później po dokonaniu rutynowych czynności konserwacyjnych.

Cooper odkrył również poprzednią największą liczbę pierwszą w lutym 2013 roku, która wynosiła 257 885 161-1 czyli posiadającą ponad 17 milionów cyfr.Za każde odkrycie otrzymał od GIMPS nagrodę w wysokości 3000$.

Odkryta liczba jest to zaledwie piętnasta liczba pierwsza odkryta w przeciągu 20 lat trwania projektu GIMPS. Obecnie jest znanych tylko 49 liczb pierwszych, z których 15 ostatnich zostało odkrytych w ramach projektu GIMPS.


Ich odkrycie jest mało użyteczne, ale wyszukiwanie jest dobrym sposobem na sprawdzenie sprzętu komputerowego i procesorów. Projekt GIMPS pomógł na przykład odkryć błąd w nowych procesorach Skylake Intela, które uległy awarii w związku z dużym obciążeniem pracą.


Z kalkulatora korzystano 7787 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online