Promieniowanie Hawkinga - temperatura czarnej dziury



Dzięki kalkulatorowi obliczysz promieniowanie Hawkinga czyli temperaturę czarnej dziury.


Aby uzyskać wynik wprowadź odpowiednie dane.




Promieniowanie Hawkinga - temperatura czarnej dziury






























Przydatne Informacje

Promieniowanie Hawkinga – teoria fizyczna brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga opublikowana w 1974 roku, z której wynika, że czarne dziury mogłyby emitować promieniowanie. Jak do tej pory takiej emisji nie udało się potwierdzić obserwacyjnie. Teoria ta łączy w sobie zupełnie różne opisy z zakresu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej.

Popularne sformułowanie tego faktu głosi, że powierzchnia czarnej dziury nie jest czarna. Powinna wytwarzać promieniowanie takie, jak ciało doskonale czarne o temperaturze:
$$ T_H={\hbar\, c^3\over8\pi k\,G M} $$
gdzie:
\( k \) – stała Boltzmanna,
\( M \) - oznacza masę czarnej dziury,
\( c \) – prędkość światła,
\( \hbar \) – stała Plancka dzielona przez 2 pi tzw. stała Diraca,
\( G \) – stała grawitacyjna.

Popularne wyjaśnienie mechanizmu tego procesu polega na powolnym, lecz nieustannym kreowaniu na powierzchni horyzontu zdarzeń wirtualnych par cząstka–antycząstka pod wpływem pola grawitacyjnego. Z pewnym prawdopodobieństwem może zajść proces, w którym jedna z tych cząstek spadnie na czarną dziurę, druga zaś opuści obszar oddziaływania czarnej dziury, unosząc pewną skończoną energię i masę. Czarna dziura o masie Mount Everestu wyparowałaby w ułamku sekundy, wytwarzając potężny błysk promieniowania gamma. Czarne dziury o masach zbliżonych do Słońca potrzebowałyby bardzo dużo czasu, aby oddać w postaci promieniowania Hawkinga pochłoniętą wcześniej energię i materię.








Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Pierścień Einsteina

Dzięki kalkulatorowi obliczysz pierścień Einsteina czyli rodzaj soczewki grawitacyjnej, która powstaje w sytuacji, gdy obserwator znajduje się dokładnie na jednej linii prostej wraz ze źródłem pola grawitacyjnego i znajdującym się za nim źródłem światła.

Równanie Friedmana dla krzywizny przestrzeni

Dzięki kalkulatorowi obliczysz równanie Friedmana dla krzywizny przestrzeni czyli jedno z podstawowych równań kosmologii relatywistycznej.

Ocena gotowości do odchudzania - test

Czy wiesz, że odpowiednie przygotowanie jest podstawowym czynnikiem umożliwiającym udane zrzucenie wagi?
Ten test nie tylko pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie czy masz szanse na udane odchudzanie ale również wskaże czynniki, które są niezbędne w przygotowaniach do tego procesu.

Równanie Friedmana dla ciśnienia

Dzięki kalkulatorowi obliczysz równanie Friedmana dla ciśnienia czyli jedno z podstawowych równań kosmologii relatywistycznej.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Wyznacznik macierzy dowolnego wyższego stopnia

Kalkulator oblicza wyznacznik macierzy kwadratowej wyższego stopnia za pomocą reguły Laplace'a.

Kwadrat

Dzięki kalkulatorowi obliczysz w prosty sposób pole powirzchni, bok, przekątną, promień okręgu wpisanego i opisanego na kwadracie za pomocą różnych wzorów.

Z kalkulatora korzystano 8973 razy.



Komentarze



Komentarze (0)

Nikt nie komentował jeszcze. Nie wstydź się, bądź pierwszy/a ;)

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online