Rozmiar kątowy


Dzięki kalkulatorowi obliczysz rozmiar kątowy czyli kąt pomiędzy skrajnymi promieniami tworzącymi obraz tego obiektu, dobiegającymi do punktu, w którym znajduje się obserwator.
Aby uzyskać wynik wprowadź odpowiednie dane.



Rozmiar kątowy
















Przydatne Informacje

Rozmiar kątowy (wielkość kątowa, kąt widzenia) obiektu jest to kąt pomiędzy skrajnymi promieniami tworzącymi obraz tego obiektu, dobiegającymi do punktu, w którym znajduje się obserwator. Jednostką rozmiaru kątowego jest radian lub ° (stopień). Jeżeli rzut obiektu na płaszczyznę prostopadłą do kierunku obserwacji ma kształt koła, wówczas jego rozmiar kątowy ma tylko jedną wartość – jest to rozmiar średnicy tego koła. Dla obiektów o innych kształtach rozmiar kątowy zależy od płaszczyzny kąta, czyli od kierunku pomiaru (prostopadłego do prostej łączącej obserwatora z mierzonym obiektem). Rozmiar kątowy widocznego obrazu ciała może zostać zmieniony – przy niezmienionym położeniu ciała i obserwatora – przy użyciu przyrządów optycznych.

Rozmiar kątowy ciała zależy od rozmiarów liniowych tego ciała i od odległości od obserwatora, co wyraża wzór:
$$ \theta =2\cdot \operatorname{arctg}\left( \frac{0,5d}{r} \right) $$
gdzie:
\( d \) – rozmiar widzianego ciała mierzony w kierunku prostopadłym do kierunku obserwacji,
\( r \) – odległość od obserwatora do badanego ciała.

Wzór ten łatwo wyprowadzić w oparciu o poniższy rysunek.
rozmiar kątowy

Ze wzoru tego wynika, że ciało o większych rozmiarach liniowych może mieć mniejszy rozmiar kątowy, jeżeli znajduje się dalej od obserwatora (zobacz Rys.1.). Ponieważ rozmiar kątowy jest łatwy do pomiaru, wzoru tego używa się (po przekształceniu) do obliczania rzeczywistych rozmiarów ciał, znajdujących się w znanej odległości, bądź do wyznaczania odległości do ciał o znanych rozmiarach.










Użytkownicy tego kalkulatora korzystali również

Barwny kod paskowy rezystorów - 4 paski

Dzięki kalkulatorowi sprawdzisz lub obliczysz wielkość oporu, współczynnik temperaturowy rezystancji oraz tolerancję rezystorów z barwnym oznaczeniem paskowym.

Kalkulator ułamków - mnożenie ułamków krok po kroku.

Dzięki kalkulatorowi ułamków pomnożysz dowolne dwie liczby mieszane lub ułamki właściwe i ułamki niewłaściwe.
Kalkulator ułamków krok po kroku przedstawi w wyniku wykonane działania na ułamkach oraz poda wyjaśnienia wykonywanych obliczeń. Dowiesz się jak uprościć ułamki, jak ustalić najmniejszą wspólną wielokrotność oraz największy wspólny dzielnik.

Entropia czarnej dziury

Dzięki kalkulatorowi obliczysz entropię czarnej dziury.

Dzienny kalkulator kalorii. Czyli ile potrzebujemy dziennie by schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomoże stworzyć odpowiednią dietę. Odpowie na pytanie jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na kalorie i ile dziennie potrzebujemy spożyć węglowodanów, protein oraz tłuszczów aby przytyć lub schudnąć o podaną wagę w ciągu określonego czasu.
Do wyboru mamy kilka najpopularniejszych wzorów do obliczenia podstawowego tempa metabolizmu. W wyniku otrzymamy również siedmiodniowy naprzemienny cykl kaloryczny dzięki, któremu przy długotrwałych dietach możemy "oszukać" organizm spożywając różne wartości kaloryczne dziennie jednocześnie zachowując dietę tygodniową.

Barwny kod paskowy rezystorów - 5 pasków

Dzięki kalkulatorowi sprawdzisz lub obliczysz wielkość oporu, współczynnik temperaturowy rezystancji oraz tolerancję rezystorów z barwnym oznaczeniem paskowym.

Druga prędkość kosmiczna - Prędkość ucieczki

Dzięki kalkulatorowi obliczysz drugą prędkość kosmiczną czyli prędkość ucieczki, jaką należy nadać obiektowi, aby opuścił na zawsze dane ciało niebieskie. Kalkulator pomoże również obliczyć masę oraz promień ciała niebieskiego.

Ciśnienie w oponach rowerowych

Jakie ciśnienie w oponach rowerowych jest prawidłowe? Często pytanie to jest pomijane, a nie powinno, gdyż jest to jeden z ważniejszych parametrów roweru wpływających nie tylko na komfort jazdy ale również na bezpieczeństwo i zużycie części rowerowych. Jednak ze względu na wiele czynników, nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Dlatego stworzyliśmy kalkulator ciśnienia w oponach rowerowych, który podpowie jakie bazowe wartości ciśnienia w kołach rowerowych zastosować w zależności od szerokości opon, wagi rowerzysty, wagi roweru wraz z ekwipunkiem (np. dla rowerów miejskich lub trekkingowych/turystycznych) oraz rozłożenia masy na każde z kół. Wyników obliczeń możesz użyć jako wyjściowych do dalszego eksperymentowania z doborem ciśnienia w oponach rowerowych.

Z kalkulatora korzystano 11629 razy.



Komentarze



Komentarze (1)

Sortowanie
 
Temat:
1/5 (1)
 
Nick

wynik jest w stopniach czy radianach ?

 
Strona 1 z 1
 
 
 

Dodaj komentarz

* Wymagane informacje
1000
Captcha Image



Wybierz język

EN, ES, DE, FR, RU


Podręczny kalkulator online